Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Ile trzeba zarabiać by w Polsce w miare godnie i komfortowo żyć?
Ja co prawda dopiero studiuję i jakoś mi się żyje nie najgorzej za 1300 zł miesięcznie chociaż trochę oszczędzam, to nie jest tak źle:
- akademik 1 osobowy pokój 400zł
- jedzenie 500zł (byłoby mniej gdybym rzadziej jadł na mieście a niestety ale fastfoody czy miastowe żarcie jest dużo droższe niż takie które wykonamy samemu)

50zł karta miejska

Zostaje 400zł na jakieś bzdety.

Szału nie ma ale jak widać da się w Polsce żyć za minimalną krajową. Jednak ja po studiach raczej przy dobrych wiatrach jak mi nie dadza minimalnej to będę zarabiał na start coś koło może 2000zł na rękę więc tak sobie kalkuluję koszty:

wynajem pokoju jakieś 600zł bo brak akademika

jedzenie jakieś 700-800zł jakbym jadł lepsze rzeczy i nie rezygnował z jedzenia na mieście

100zł karta miejska bo brak zniżki studenckiej

Zostaje 500zł na jakieś bzdety.

To w sumie nawet jakbym 2 tys. zł zarabiał po studiach to nie bedzie mi się żyło najgorzej.

Jednak uważam że żeby godnie i komfortowo żyć w Polsce to trzeba tak z 3 tys. zł na rękę zarabiać i mam nadzieję że jakoś będę w stanie tyle zarabiać po studiach (chociaż chciałbym po jakimś czasie i 4, może nawet 5 tys... ale to troche abstrakcja przy polskich warunkach).
Kalkulacje w wariancie 3 tys. zł
a) wersja z pokojem - więcej zostaje w kieszeni

pokój 600zł

jedzenie 800zł

100zł karta miejska

Zostaje 1500zł miesięcznie na pierdoły, moim zdaniem dużo.
b) wersja z mieszkanie

mieszkanie 1500

jedzenie 800

100zl karta miejska

w kieszeni zostaje 600zł, to też nie jest wcale tak źle. A jakbym miał dziewczynę i z nią żył to ona by się dokładała do mieszkania i wydatków więc też lepiej by nam było.

A waszym zdaniem ile trzeba zarabiać w Polsce by w miarę godnie żyć i w miare komfortowo?

#studbaza #pracbaza #zycie #mieszkanie #kosztyzycia #zarobki

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Ile trzeba zarabiać by w Polsce w m...

źródło: comment_QYCRB6GFAjpTSdgajRVr476tN4GOG0JX.jpg

Pobierz
  • 33
@AnonimoweMirkoWyznania: Wszystko fajnie, ale w tych obliczeniach zakładasz, że nic ci się nagle nie #!$%@?, nie pojawią się nagłe wydatki, nie wliczasz posiadania samochodu, nie odkładasz na wakacje, tylko żyjesz kebabem z dnia na dzień i dzień po dniu w wynajmowanym pokoju ze współlokatorami w mieszkaniu. 2000 wystarcza na takie półzwierzęce-studenckie warunki w zupełności.
@Kroomka: Oh, wybacz. Nie znam jeszcze wszystkich. :( Ale niezliczoną ilość razy w dyskusjach o oszczędzaniu pojawia się jakiś dziwny człowiek który uważa, że da się przeżyć za 3zł dziennie i mówi to zupełnie poważnie, więc dlatego dałem się zbaitować.

ale jak to pasta to daje plusika ()
głos dorosłego życia: Teraz kalkulujesz z punktu widzenia dzieciaka-studenciaka (sorry za okreslenie) ale kiedyś będziesz chciał mieć własne mieszkanie, przeje ci się przenoszenie z jednego lokum do drugiego całe życie. Z dziewczyną też ci wzrosną wymagania życiowe, zechcesz mieć auto.. itd
nagle się okaze, ze zarabiając 5K można tak na styk pożyć....

serio, ale te twoje wyliczenia są jakieś odrealnione - liczysz to tak, jakby ludzie całe życie żyli jak studenci...
@Kroomka No wlasnie nie, bo w krakach Afrykanskich jest stosunkowo drogo. Wszystko jest dostepne ale ma swoja cene...
Np. Wynajecie 2 pokojowego mieszkania w Cape Town w RPA ponad 2tys zl bez oplat. W Angoli - Luanda jest to 10-15tys zl! Jeden z najdrozszych krajow swiata. Radze sie zainteresowac krajami Afrykanskimi a nie powielac bzdety od innych osob ktore nic nie przeczytaly.
A teraz pomysł ze masz najniższą krajową i oprócz siebie do utrzymania masz żonę i dziecko. Nie da się żyć godnie w tym kraju za taką pensję...