Wpis z mikrobloga

#polska #polityka #pis #frankowicze #banki #kredyt #ocochodzi

Mirki,
czy może mi ktoś przedłożyć temat tzw. frankowiczów, wiem, że basic jest taki, że PiS obiecywał pomoc, że banki są złe bo miały szkodliwe zapisy etc. Ale kurs się zmienił i to powinni zdecydowanie przełknąć sami frankowicze, według umowy pobrali określoną liczbę franków. i bank chce odzyskać tyle samo franków, to chyba fair? A, że rynki forexowe nie są stabilne, to już inna sprawa.
Więc, może ktoś opisać sytuację szczegółowo?

Nie znając szczegółów mam wrażenie, że Janusze nie chcą płacić, za ryzyko jakie podjęli podpisując umowy...
  • 6
@pokukma: Nie, nie chodzi o kurs.
Po 1. bank nie dał frankowiczom żadnych franków. Wypłacił im złotówki. Chce też złotówki jako spłatę ale ich ilość jest indeksowana kursem franka.
Po 2. W wielu umowach są klauzule niedozwolone: np. arbitralne ustalanie stóp procentowych przez zarząd banku - patrz sprawę mBanku.
Po 3. Bank stosował spready jak normalny kantor nie sprzedając żadnych franków. to tez jest niezgodne z prawem.
Po 4. Sprzedawano produkt
@pokukma: @solo_ta 39
Dodam od siebie, że jeżeli chodzi o manipulację kursem przez banki to sprawa "jest rozwojowa".
Banki stosowały mechanizmy CIRS / FX SWAP służące do finansowania kredytów. Nie informowały o tych transakcjach klientów w momencie zawierania kredytu. Polegały one na "sprzedaży" waluty z obietnicą późniejszego jej "odkupienia" przez bank (tak naprawdę strony rozliczają tylko różnice kursowe). Czyli transakcje te najpierw obniżały kurs CHFPLN, a potem w momencie zamykania transakcji
@marekrz: @Nakryls: @solo_ta:

Chwilę pomyślałem o tym... wierzę, że jest tak jak mówicie, aczkolwiek aktywność środowisk protestujących w dziwny sposób pokrywa się z rozpoczęciem wzrostu notowań CHF wobec PLN. Poszperałem po Google i pierwsze informacje o procesach sądowych Frankowicze vs. banki pojawiły się w 2008/09 roku, czyli dokładnie w czasie wystrzelenia kursu franka w kosmos.

W żaden sposób nie chcę przeczyć, że banki leciały w kulki, ale nałożenie się
Pobierz pokukma - @marekrz: @Nakryls: @solo_ta: 

Chwilę pomyślałem o tym... wierzę, że jes...
źródło: comment_3njMW3K1I7xFdYiHiaJ7HMYJ1J1ZsKIf.jpg
@pokukma: Proces uświadomienia sobie, że "coś tu nie gra" zajmuje wiele lat. Człowiek nie jest przyzwyczajony do tego, że ktoś taki jak bank może być nieuczciwy. Mnie zajęło to kilka lat, by się z tym pogodzić, że zostałem "orżnięty", a niektórzy do tej pory wmawiają sobie na przekór faktom, że "zrobili interes życia". Psychologicznie trudno jest przyznać się do tego, że zostało się wykiwanym.