Wpis z mikrobloga

3 622 - 5 = 3 617

Tytuł: Dzienniki Gwiazdowe
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: SF
★★★★★★★

Ciut słabsza od poniższych. Książka jest zbiorem opowiadań o przygodach pilota kosmicznego Iljona Tichego. Całość ma raczej lekki, rozrywkowy ton. Główny bohater co rusz ma niesamowite przygody, albo trafia do fantastycznych, dziwnych światów. Nie jest to jednak tylko prosta rozrywka. Każde opowiadanie pod płaszczykiem rozrywki porusza jakiś ciekawy problem typowy dla ambitnej SF. Niektóre IMO ocierają się o geniusz, inne są troszkę słabsze. Osobiście wole SF która bardziej poważną w tonie SF ale DG nie można odmówić jakości, czy dobrych pomysłów fabularnych.

Tytuł: Powrót z Gwiazd
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: SF
★★★★★★★★

Główny bohater, pilot kosmiczny powraca na ziemie po długiej podróży kosmicznej. W wyniku dylatacji czasu podczas jego podróży na Ziemi minęło 127 lat i planeta na którą wraca radykalnie różni się od tej którą opuścił.
Resztę mógłbym przepisać z opisu Niezwyciężonego. Doskonała lektura, mimo pół wieku ciągle świeża i aktualna. Lemie czemu tak późno cię odkryłem?

Tytuł: Stanisław Lem
Autor: Niezwyciężony
Gatunek: SF
★★★★★★★★

Załoga statku kosmicznego "Niezwyciężony" ląduje na pustynnej planecie by wyjaśnić zagadkę zniknięcia innego ziemskiego okrętu. Szybko okazuje się że planeta nie jest wcale tak pusta jak się wydawało.
Każda kolejna książka Lema utwierdza mnie, że był o geniuszem który o lata wyprzedzał swoje czasy. Książka po pół wieku nadal jest niesamowicie aktualna, problemy i zagadnienia jakie porusza są ciągle ciekawe i zajmujące. Jedyne co mogę zaliczyć na minus to nieco enigmatyczne zakończenie.

Tytuł: Motyl i Skafander
Autor: Jean-Dominique Bauby
Gatunek: wspomnienia
★★★★★★

Autor, redaktor francuskiego Elle, zostaje w wyniku wylewu sparaliżowany w wyniku czego może jego zakres ruchów zostaje ograniczony właściwie do mrugania okiem.
Książka jest zapisem jego przemyśleń z okresu uwiezienia w "skafandrze" własnego ciała.
Trochę głupio mi krytykować książkę, która powstała w wyniku setek godzin mrugania jednym okiem, ale spodziewałem się czegoś więcej. Jakiś głębokich refleksji nad życiem, kalectwem etc. Całość zaś przypomina nieco wspomnienia cioci Krysi która trafiła do szpitala z chorym wyrostkiem. Ot opis życia w szpitalu, wizyt rodziny, jakieś reminescencje z przeszłości. Nic szczególnego.

Tytuł: Świat Zofii
Autor: Jostein Gaarder
Gatunek: powieść
★★★★★★

Zbeletryzowany przewodnik po historii filozofii. Sporo osób poleca tą pozycję, ale mi jakoś nieszczególnie przypadła do gustu. Główna bohaterka, Zosia poznaje tajemniczego Alberto, który zaczyna wprowadzać ją w arkana filozofii. Całość niestety nieco mnie nużyła. Fabuła zdaje się służyć tylko temu by powiązać ze sobą kolejne wykłady Alberto, które w same w sobie są niezbyt ciekawe (przynajmniej dla kogoś kto ma choć blade pojęcie o filozofii). Całość ratuje nieco twist z połowy książki, ale i tak do zachwytów mi daleko.

#bookmeter
Pobierz robertvu - 3 622 - 5 = 3 617

Tytuł: Dzienniki Gwiazdowe
Autor: Stanisław Lem
Gat...
źródło: comment_WW21bSjSfXuOuDMtM5Y4SlePMM9e457t.jpg