Wpis z mikrobloga

Intel Core i3-7100 vs Intel Pentium G4560 - Czy warto dopłacać do i3?

Najnowsze Pentiumy od Intela z rodziny Kaby Lake to świetny materiał na kilka tekstów, dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić czy opłaca się przeciętnemu Mirkowi lub Mirabelce dopłacać do i3, czy może jednak G4560 starczy.

W skrócie? Analizując wyniki wydajności łatwo zauważyć, że Intel Core i3-7100 startuje na przegranej pozycji, skoro znacznie niżej pozycjonowany Intel Pentium G4560 niewiele mu ustępuje... przy blisko dwukrotnej różnicy w cenie. Obydwa procesory obsługują maksymalnie cztery wątki dzięki technologii Hyper-Threading, natomiast przewagą Intel Core i3-7100 jest wyłącznie 400 MHz wyższe taktowanie oraz zestaw dodatkowych instrukcji AVX, F16C i FMA3, których Pentium G4560 nie otrzymał. W praktyce owocuje to niewielkimi profitami, jakich przeciętny użytkownik nie dostrzeże.

Pełny zestaw wyników (nie trzeba czytać, można oglądać same wykresy ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) dostępny jest tutaj:
https://www.purepc.pl/procesory/intel_core_i37100_vs_intel_pentium_g4560_test_procesorow

Jakieś pytanka, sugestie? A jeśli o testy kart graficznych z Pentiumem chodzi... możemy chyba zdradzić, że do publikacji zostało mniej niż 24 godziny. ( ͡ ͜ʖ ͡)

#purepc #komputery #hardware #pcmasterrace #technologia
PurePCpl - Intel Core i3-7100 vs Intel Pentium G4560 - Czy warto dopłacać do i3?

N...

źródło: comment_kiQAdO1kC2sJLv2IDaPc0WVtL1nr7Vcc.jpg

Pobierz
  • 15
@PurePC_pl: Chyba Pentium G4560 to jest to, czego brakowało w segmencie procesorów do 300zł, wczesniej jak ja kupowałem ostatnio komponenty (czasy i3/5/7 4 generacji) zbytnio nie było w czym wybierać i najtaniej jak chcieliśmy mieć coś sesnownego do gier to tylko i3-4150 wchodził w grę w okolicach 450-500zł.
@PurePC_pl: Do tej kompatybilności ze starszymi płytami dodałbym zastrzeżenie o konieczności aktualizacji biosu, co często jest niewykonalne gdy nie mamy starszego procesora pasującego do tej płyty.
@PurePC_pl:

gdzie jest i5-2500k w tych testach?
mysle o zlozeniu taniego uzywanego blaszaka i optymalnie byloby kupic:

i5-2500k
p67 (na 4 sloty pamieci ram)
jakas tania uzywana grafika?

pozniej mozna dokupic chlodzenie i lepsza grafike?

to nie lepszy motyw niz z tym G4560?
@PurePC_pl: Mam G4560 i jest rewelacyjny z połączeniem GTX1060 od Asusa :) Czekam teraz na krok od AMD, jeżeli wypuszczą dobre i tanie procesory to liczę, że i7-7700k pójdzie cenowo w dół :)
Dodatkowo zapytam jak to jest z tą szyną częstotliwości na procesorze? Aktualnie zauważyłem, że procesory mają częstotliwość bazową 100mhz i zabawa w podkręcanie bardziej polega na zmianie mnożnika. Miałem Xeona E5420, który działał z konfiguracją 400mhz x 7,5
@Desann G4560 jest tylko przejściowy, komp jest składany po części z tego co mogę najlepiej dopasować pod względem jakości, osiągów oraz ceny, a najdroższy jest procesor. Kilka fpsów nie robi mi różnicy, ważne żeby nie schodziło do 30fps #pdk ( ͡º ͜ʖ͡º)