Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiałem dlaczego miecz samurajski stał się symbolem doskonałej broni skoro był tak naprawdę bardzo prymitywny. Wytwarzany w sposób, który w Europie i Bliskim Wschodzi porzucono ok. X-XI w. na rzecz doskonalszych metod. Robiony w większości z kiepskiej stali. Nie dorównywał pod żadnym względem późnym wynalazkom europejskim. A samuraje niby najlepsi z najlepszych, wojownicy doskonali - przecież, gdy "nowoczesny świat" mógł ich poznać to oni już byli cieniem dawnej świetności.Raczej policja czy gwardia honorowa niż wojsko. A do tego z naszego pkt widzenia byli rodzajem niewolników. No i tu dochodzimy do sedna. W czasach gdy Japonia otworzyła się na Zachód...a właściwie została zmuszona do tego, miecze samurajskie były rzeczywiście lepsze niż cokolwiek innego co znali zachodni żołnierze. Broń biała, która wtedy miała u nas już symboliczne znaczenie była kiepska. Nikt w zachodniej cywilizacji nie robił już doskonałych szabel, czy mieczy, bo po co? Więc gdy oficerowie brytyjscy czy francuscy porównywali swoje ceremonialne szable (których nawet nie ostrzono) z katanami to rzeczywiście byli pod wrażeniem. Proces produkcji także wydawał się niezwykle skomplikowany i zaawansowany technologicznie - u nas to już było prawie automatycznie robione:) Do tego to co samurajowie robili z mieczami budziło podziw także dlatego, że przecież nikt nie wiedział, że kilkaset lat wcześniej w Europie też takie cuda w machaniu mieczem potrafiliśmy robić. Ot i tym sposobem narodziła się legenda.
Na zdjęciu samurajowie z okresu wojny secesyjnej (albo nawet później)
#ciekawostki #japonia ##!$%@?
stahs - Tak się zastanawiałem dlaczego miecz samurajski stał się symbolem doskonałej ...

źródło: comment_webIa3uamdivHGipk4yrxkm8E74WBk77.jpg

Pobierz
  • 69
@push3k-pro: Przecież aktualnie "kult miecza" wcale nie jest jakość szczególnie silny w Japonii. A wręcz rzekłbym, że wraz z kultem Bushido wiązanym z japońskim nacjonalizmem jest już powoli zapominany. Zresztą nawet w XIX w. kult samuraja/bushido/miecza był bardziej popularny na Zachodzie niż w Japonii głownie za sprawą książki "Bushido: The Soul of Japan", która ukazała się w 1900r po angielsku. W Japonii to była rzecz zapomniana. Dopiero przed II wojną światową
@stahs dodaj do tego mity o cięciu jedwabiu w powietrzu czy zasady jak w klasztorze ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego wystarczy samo to, że jest z Japonii i jest popularne. Anime jest lepsze od zachodnich animacji, ale ich filmy są tak sztuczne, że XD czasem się idzie zastanowić czy jedynym kryterium jest wygląd aktorów... A znam osoby, które to oglądają i mówią amejzing ( ͡° ͜
@stahs: znam sie to sie wypowiem. nie chodzi o to o czym piszesz. ma to głównie znaczenie kulturowe- wspaniali wojownicy i właśnie kult miecza. Nigdzie na świecie czegoś takiego nie było. Nawet w starożytności. To stworzyło tę całą aure legendy i wspaniałości. Poczytaj o Musashim np.

Odnośnie technicznych spraw: prawda i nieprawda. Są katany naprawde mocne. Pójdę nawet dalej, są miecze wikingów tak mocne że europejskie łamały jak stal miotły. Kwestia
@stahs: Bo wyglądał zajebiście EPICKO. Weź sobie porównaj tą smukłą sylwetkę, te zakrzywienia, tę finezyjną prostotę. Mieć swój łeb obcięty takim CUDEM to aż szacun umierać. Nie to co te europejskie ołówki.
Mimo to: potrafili zrobić miecze które naprawde były dobre i naprawdę drogie. Za taką katanę kupiłbyś wioskę.


@donjon: Z tego co pamiętam znaczenie dla ceny zwykłego miecza miała również cena stali, która w Japonii była znacznie wyższa. W Europie było łatwiej o stal i to lepszej jakości.

samurajowie akurat mieli ciężkie zbroje i miecz samurajski dawał rade.


@donjon: w porównaniu z Europą byli znacznie słabiej opancerzeni. Katana już przeciw kolczugom
@stahs: co rozumiesz przez pojęcie "prymitywny miecz"? Prymitywnie wytworzony? Właśnie większość naszych europejskich to była masówka, ale że stal mieliśmy dobrą, to dawały radę. W Japonii z kolei katany produkowano z gorszej jakości stali, ale zastosowano tzw. laminat - twardą stal "okładano" warstwami stali bardziej miękkiej, przez co miecz był lekki i bardzo wytrzymały a jednocześnie miał dającą się świetnie naostrzyć krawędź tnącą.

Miecze europejskie posiadały zbrocza własnie w celu nadania