Wpis z mikrobloga

Witam, chciałbym zaprezentować wykopowej społeczności kilka obserwacji, które można wyrazić jako:

Kolonko vs Fakty, cz I - "Spór o Kupę Kamieni" [4.12.2003] https://www.youtube.com/watch?v=AqMns01M0w8

Pozwoliłem sobie podzielić wypowiedzi M. Kolonki na logiczne części, aby móc łatwiej wykazać liczne, moim zdaniem, nieścisłosci, których dopuścił sie M. Kolonko w tym filmiku.

Więc od początku:

a) Świat stoi na krawędzi nowego i poważnego konfliktu pomiędzy

b) 2. i 3. największymi gospodarkami śwaita, Chinami i Japonią.


a) tak istnieje konflikt pomiędzy Chinami i Japonią, ale jest to bardzo stara "znajomość", sięgająca praktycznie setek lat i co kilka lat konflikt wybucha na nowo. Jest nieuniknione zważywszy na geograficzne położenie oraz ambicje mocarstwowe obu krajów. Dodatkowo Kolonko pominął Tajwan, który pomimo małych rozmiarów cieszy się dużym poparciem USA pod względem politycznym.

b) to prawda [1]

c) Spór o 8 wysp na Morzu Wschodniochińskim, o nazwie Senkok.


c) Błąd, choć mały, poprawnie po japońsku jest Senkaku[-shoto], gdzie shoto znaczy wyspa. Zwróciłem na to uwagę ponieważ na wikipedii występuje poprawna wersja, a Kolonko prawie na pewno korzystał z Wikipedii podczas researchu na ten temat [na co wskazuje umieszczenie w swoim filmiku mapki regionu z Wikipedii [[[KLIK]](https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Senkaku#/media/File:Senkaku_Diaoyu_Tiaoyu_Islands.png)], co oznacza że Kolonko jeśli korzystał z wikipedii to również źle z niej przypisał. [2].

d) Te 8 wysp to kamieni kupa, które można objechać na rowerze, są niezamieszkane i chodzą po nich krety

e) ale okazało się że są bogate w surowce.


d) Prawda, 5 wysp + 3 skały o powierzchni w sumie ok. 7 km2. Występują krety [Mogera Uchidai], które są zagrożone wyginięcem ze względu na kozy, sprowadzone na wyspę w 1978 r. [3]

e) okazało się że są bogate w ropę naftową, ale już w 1968 r.! Wypowiedź Kolonki sugeruje że to nowe odkrycie.[3]

f) Wyspy były teoretycznie japońskie, Chińczycy twierdzą że chińskie od XV w., Japończycy kontrują że wygrali je w

wojnie w 1985 r.


f) Dość długa i skomplikowana historia. Chińskie źródła wspominają o tych wyspach już w XV a być może nawet XIV w., a sytuację komplikuje fakt że poza Wojną Japońsko-Chińską, była również wojna domowa pomiędzy Komunistyczną Partią Chin a Kuomintang'iem. Poważnie zaczęto rozmawiać o tych wyspach dopiero w latach 1970, do tego czasu [a od 1895 r. i wcześniej ] nie miały większego znaczenia. Do tego czasu nawet w oficjalnych źródłach chińskich występowała japońska nazwa wysp.

Konkretnie rozmowy zaczęły się w 1971, gdy Amerykanie kończyli administrowanie tymi terenami (po zakończeniu okupacji głównych japońskich wysp, część okupowano dłużej, a niektóre są trzymane do dziś [okolice Tokyo, Hiroshima, Nagasaki, Aomori, and Sapporo, Ishikari] ale jest to na zaproszenie władz Japonii, na podstawie Treaty of Mutual Cooperation and Security between the United States and Japan (1960) i nie jest to uważane za okupację) [4]

Prawdopodobny powód zaostrzenia konfliktu? W 1968 odkryto [dzięki badaniu zleconemu przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ] złoża ropy naftowej. Tę wersję potwierdza raport CIA z maja 1971 r., który stwierdza że gdyby nie to odkrycie 1968 r. do konfliktu prawdopodobnie by nie doszło [4][5]. Dodatkowo w 1972 r. podczas szczytu Japonia-Chiny premier ChRL Zhou Enlai potwierdził te rewelacje:

Japanese Prime Minister Kakuei Tanaka: “What is your view on the Senkaku Islands? Some people say things about them to me.” The exchange ended abruptly with Zhou’s response: “I do not want to talk about it this time. If there wasn’t oil, neither Taiwan nor the United States would make this an issue.” That is the entire exchange, and it simply cannot be equated with an argument in favor of shelving the issue. [6]

g) Wynajęta prywatnemu przedsiębiorcy japońskiemu w celu puszkowania sardynek [100 lat temu]


g) Wg [7] SPRZEDANO ją w 1900 r. biznesmenowi do puszkowania, ale biznes upadł podczas II wojny światowej, a wyspy ewakuowano [co znaczy że były jednak przez jakiś czas zamieszkane]. Dodatkowo wg [8] to rząd japoński płacił za wynajem tych wysp od rodziny do której należały te wyspy, a część wysp [w tym Kuba] służyła za poligon

h) Jedna z wysp, Kuba, była używana przez Amerykanów jak poligon


h) To prawda że wyspy te były do 1971 r. pod okupacją USA, a potem, nawet do dnia sprzedaży wyspy rządowi japonii w 2013 r., były wynajmowane przez Ministerstwo Obrony Japonii w celu prawdopodbnei stosowania jako poligon. [9] Chociaż były jeszcze przynajmniej 2 bazy USA w okolicy, na wyspach Kobi i Sebiki [10][11]

i) Rok temu [poniedziałek, 25.11.2012 - przyp. mój] prywaciarze sprzedali te wyspy rządowi Japonii za 25 mln USD.


i) Ta wypowiedź kłóci się z pkt g) gdzie Kolonko twierdził że wyspa została wynajęta prywatnemu przedsiebiorcy. Dodakowo źródło [12] twierdzi że rodzina Kurihara wykupiła 3 wyspy w latach 1970.[12]

j) Chińczycy sie zdenerwowali i stworzyli strefę bezprzelotową.


j) To prawda, ale jedna z przyczyn [o których Kolonko nie wspomina] było wypłynięcie japońskich nacjonalistów na jedną z odkupionych wysp i rozwinięcie flag japońskich. Skutkiem tego były zamieszki w Chinach, podczas których niszczono japońskie restauracje i samochody. Nie jest tak jak, Kolonko twierdzi, że rząd Chin zdenerwował się za samą sprzedaż [podobna sytuacja już miała miejsce w latach 1970] ale japońskie plany zbudowania na wyspach schronów dla rybaków na wypadek tajfunów. Chiny twierdzą że budowa tam czegokolwiek jest zakazana wg. porozumień chińsko-japońskich] [12]

k) Wtedy to [wtorek, 26.11.2013- przyp. mój] do konfliktu dołączyli Amerykanie, przelecieli przez tą strefę "hehe" 2 bombowcami B-52 by >zobaczyć co sie stanie.


k) Sam przelot to prawda[13], jest to jednak kolejna odsłona wzajemnego metaforycznego prężenia muskułów wszystkich uczestniczących państw. Co jakiś czas łódź/samolot/aktywiści polityczni Japonii/Chin/USA naruszają przestrzeń tych wysp aby pokazać kto tu rządzi. Np. w 1997 r. kilku chińczyków popłynęło na tą wyspę w celach demonstracyjnych, w 1998 r. zatopiono chiński statek Bao Diao Hao, w 2004 2 okręty japońskie z JMSDF zatopiły łodzie, rzekome rybackie, Chińczyków itd. [14] jeden z nowszych incydentów miał miejsce 17 czerwca 2016 r. gdzie 2 myśliwce japońskie rzekomo naruszyły przestrzeń powietrzną należącą do Chin i namierzały chińskie myśliwce [15]. Jak widać, takie zagrywki to żadna nowość i nic specjalnego w tymże konflikcie.
Jeśli chodzi o same USA to są oficjalnie zaangażowane w konflikt przynajmniej od 27 lutego 2009, kiedy to potwierdzono że USA uznają administrację japońską nad tymi wyspami [14].

l) Chiny robią to co robią bo chcą wyżywić swoje 1 300 mln ludzi, bo należy zawsze zabezpieczyć zasoby mineralne z pomocą wojska. >To jest to co robią i robili Amerykanie. Za inżynierem zawsze idzie żołnierz


l) Dobrze jest mieć zabezpieczone wszystkie swoje zasoby za pomocą wojska, ale współcześnie bardzo często skupia się tylko na prawnofinansowym zabezpieczeniu zasobów. Np. liczne inwestycje chińczyków w Afryce, które w sporej mierze dotyczą infrastruktury oraz wydobywania surowców naturalnych, ale i tak większość inwestycji jest wbrew pozorom w sektorze usług i nie bierze w nich udziału armia ChRL[16][17]. Same Chiny mają relatywnie mały udział w tychże inwestycjach, na poziomie 3% wszystkich inwestycji w Afryce, zdarzył się nawet rok gdzie Malezja była liderem inwestycji.

Zgodnie tym co mówi Kolonko to Afryka i wyspy Senkaku powinny być już pod okupacją chińską albo przynajmniej powinno być kilka baz wojskowych na miejscu ale nie ma takowych. Dopiero są plany wybudowania 1. zamorskiej bazy chińskiej w Rogu Somalijskim, która jak się okazuje jest już/będzie dopiero 1 nowożytną bazą chińską oddaloną w znacznym stopniu od Chin [18]. Nie dziwi to, ponieważ Chiny mają długą historię izolacji i interesowania się wyłączenie Chinami i najbliższym otoczeniem.

Poza tym to stwierdzenie że państwo chce wyżywić swoich obywateli i że czasami stosuje do tego środki militarne to taki banał że dzieci w 1. klasie podstawówki o tym się uczą, a Kolonko prezentuje to jak prawdę objawioną.

A powiedzonko o inżynierze i żołnierzu jest nieprzemyślane, równie dobrze można powiedzieć że za żołnierzem idzie inżynier, to nawet większa prawda.

Teraz zaczyna sie już z grubej rury. M. Kolonko przeskakuje z opisu regionalnych konfliktów chińskich na globalną geopolitykę.

m) Ameryka traci na znaczeniu, jeśli chodzi o oś Eurazji, wychodzą z Iraku, wychodzą z Afganistanu, Ameryka prowadzi także >defensywną politykę [zagraniczną] w basenie Morza Śródziemnego, a nawet go odpuścili na rzecz Rosjan po tym "pacie syryjskim"


m) Zmiana równowagi sił niekoniecznie oznacza "tracenie na znaczeniu" bądź nawet zyskiwaniu na znaczeniu. Możliwym jest że USA widzę Europę jako w zasadzie bezpieczną, nie potrzebującą specjalnie pomocy, natomiast dużo do ugrania jest na Dalekim Wschodzie, gdzie należy zmierzyć się albo przynajmniej napiąć muskuły przed Chinami aby nie stracić potencjalnych korzyści.

To zdanie jest bardzo trudne do dokładne zbadania zarówno przeze mnie jak i Kolonkę czy prawdziwych geostrategów. Trudno jest w danym roku stwierdzić czy dane wydarzenie to tylko tymczasowe przesunięcie równowagi sił czy prawdziwą, długotrwałą zmianą.

n) Basen Morza Śródziemnego jest kontrolowany przez rosyjską flotę w Sewastopolu. Amerykanie odpuścili basen Morza Śródziemnego >po tym "pacie syryjskim"


n) Z [19] wynika że Rosjanie dopiero niedawno się obudzili i postanowili zwiększyć zaangażowanie militarne w tym rejonie, jedną z ważniejszych rosyjskich baz jest w syryjskim regionie Tartus, przez co Rosja tak bardzo gra na utrzymanie Assada przy władzy. Słabe, ale powoli rosnące siły Rosji na Morzu Śródziemnym potwierdza też Financial Times[21] W linku jest mapka pokazująca 2 główne rosyjskie bazy w Syrii klik.
Niepokoi nieco fakt iż wiele krajów UE i NATO zezwala na przebywanie rosyjskich okrętów w ich portach [w tym Cypr i Hiszpania]

Nie jest jednak nawet w połowie tak tragiczne jak prezentuje to Max. W samej Turcji są 24 bazy NATO [20], która dopóki jest w NATO zareaguje na naruszanie jej granic. Wystarczy popatrzeć na mapę w artykule [27]. Wprawdzie Rosji jest bardzo na rękę posiadanie bazy marynarki wojennej w Sewastopolu, która umożliwia wspieranie działań wojskowych m.in. w Syrii, ale sytuacja w sąsiedniej Ukrainie powoduje że jest to niestabilna pozycja. Sam Sewastopol nie jest w stanie dać Rosji wystarczającej a być może nawet znaczącej przewagi podczas teoretycznego starcia na Morzu Śródziemnym.

o) I zasadniczo jedyny duży strategiczny akwen wodny kontrolowany przez Amerykanów to przesmyk między Islandią a Europą, gdzie >ciągle pływają łodzie podwodne USA,


o) Super tylko że jedyną bazę amerykańską na Islandii zamknięto w 2006 r. a dopiero w 2016 roku nieśmiało otworzono ją ponownie [22]. Poza tym to baza głównie lotnicza, i ma się skupiać głównie na szukaniu wrogich łodzi podwodnych za pomocą specjalistycznych samolotów [23]

Poza tym nie wiem o który konkretnie kawałek morza mu chodzi: Morze Norweskie? Grenlandzkie? Jeśli Amerykanie chcą kontrolować dostęp np. do Morza Arktycznsego to prędzej zbudowaliby bazę w Norwegii .

Jeśli chodzi o inne akweny to amerykanie [oraz wiele innych nacji] ostro konkuruje o wiele cieśnin i akwenów, m.in. cieśninę Ormuz [20% światowego przepływu ropy], cieśninę Malakka, Morze Wschodnio- i Południowochińskie. Żadne państwo nie kontroluje wspomnianych akwenów w 100% i trudno by nazywać takie akweny kontrolowanymi przez kogokolwiek.

p) ale i tam wchodzą Chińczycy, niedawno pojawił sie w Islandii chiński biznesmen chcący zakupić 300 km2 wyspy. Ludzie: Jak to po >co?: Biznesmen: Jak to po co? na pola golfowe.


p) Huang Nubo, chiński miliarder [w pierwszej 90stce najbogatszych chińczyków w 2014 r., 2.4 mld USD]. Pracował dla Komunistycznej Partii Chin w departamencie propagandy [23]

Częściowo prawda, jednak teren, Grimsstadir, który miał być zakupiony nie znajduje się nad morzem, [24] mapka wprawdzie jest to geograficznie blisko norweskich fiordów, od których już niedaleko złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, ale już bardziej przekonujące jest [mało ale jest] rzekome intencja chin aby to służyło do nadzoru szlaków handlowych, które powstaną po częściowym cofnięciu się lodu arktycznego pod wpływem globalnego ocieplenia.

Najnowsze doniesienia jakie udało mi się znaleźć to anulowanie tego projektu ale w zamian jest budowane obserwatorium w celu badaniu zorzy polarnej. Budowa idzie powoli, chociaż dano pewnej chińsiej firmie możliwośc badania morza arktycznego w celu znalezienia zasobów gazu ziemnego i ropy. [25]

q) hehe, jakby się dobrze zastanowić to te piłki golfowe latałaby przy dobrym wietrze do Norwegii


q) Niech ktoś zatrzyma tą karuzelę śmiechu

r) Jak sie okazało był to "najbardziej bogaty" biznesmen w Chinach, "bilioner", którego zainteresowały zasoby znajdujące się wokół >Islandii


r) Patrz 2 pozycje wyżej. [Nawet nie najbardziej bogaty tylko w pierwszej 90. w 2014 roku a według Forbsa, spadł w ogóle z listy miliarderów w 2016 r. Nawet nie zajmował się surowcami, tylko nieruchomościami i turystyką] [26]

s) Chińczycy to starcie wygrali, dlatego że w kwietniu [4.2013] Islandia stała się 1. europejskim krajem które "podpisały ustawę o >wolnym handlu z Chinami"


s) Prawda o tej umowie, ale ze względu na mały rozmiar Islandi, wymiana handlowa też jest mała, trudno doszukiwać się jakiś intryg bądź ukrytych celów [póki co].
Natomiast nie rozumiem stwierdzenia "chińczycy to starcie wygrali". Jest mały wzrost wymiany handlowej, czego można się było spodziewać, ale nie ma żadnych baz i jest sporo zaniepokojenie Islandczyków potencjalnymi probleami jakie przyniosłoby sprzedanie 200 mil Islandzkiej ziemi chińczykom. Chińskiej bazy wojskowej na Islandii jak nie było tak nie ma.

t) Chiny się rozrastają, wielki żółty brat podnosi głowę, Ameryka traci na znaczeniu, a te wyspy stają się centrum nowego, groźnego >konfliktu


t) Kolejne nie poparte niczym ogólniki.

Podsumowanie:
Półprawdy, manipulacje/niezrozumienie sytuacji, stwierdzenia o bardzo luźnej logice. Taka jest moja opinia na temat tego materiału Kolonki. Samo przeczytanie artykułu nawet na polskiej, nie mówiąc już o angielskiej, Wikipedii bardzie wyjaśni całą sytuację niż Kolonko. I na czym bazuje on swoje opinie o słabnącej sile amerykanów?

Epilog [dalszy rozwój sytuacji]:

Nic ciekawego się nie wydarzyło, dalej japońskie i chińskie myśliwce latają gdzie im się podoba, sytuacja stabilna, jak zwykle, a nawet się uspokoiła. Na koniec wykres:

Ilość okrętów, które wpłynęły do spornej strefy

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_PKB_nominalnego
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Senkaku
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Senkaku_Islands
[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Senkaku_Islands_dispute
[5] http://thediplomat.com/2013/11/getting-senkaku-history-right/
[6] http://www.mofa.go.jp/region/asia-paci/senkaku/qa_1010.html#q14
[7] http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/japan/9521793/Japan-agrees-to-buy-disputed-Senkaku-islands.html
[8] http://www.japantimes.co.jp/news/2012/04/19/news/tokyos-intentions-for-senkaku-islets/#.WHqYGVPhCUk
[9]http://www.japantimes.co.jp/news/2012/04/19/news/tokyos-intentions-for-senkaku-islets/#.WHqYGVPhCUk
[10] http://www.globalsecurity.org/military/facility/kobi-sho.htm
[11]http://www.globalsecurity.org/military/facility/sebiki-sho.htm
[12]http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/japan/9521793/Japan-agrees-to-buy-disputed-Senkaku-islands.html
[13] https://www.theguardian.com/world/2013/nov/26/us-warplanes-defy-china-b-52-flyover
[14] http://www.globalsecurity.org/military/world/war/senkaku-chronology.htm
[15]https://news.usni.org/2016/07/05/chinese-japanese-fighters-clash-east-china-sea
[16]http://knowledge.wharton.upenn.edu/article/chinas-investments-in-africa-whats-the-real-story/
[17]Why is China investing in Africa? Evidence from the firm level,Wenjie Chen, David Dollar, and Heiwai Tang1
August 2015
[18] http://www.cnbc.com/2016/03/31/china-military-to-set-up-first-overseas-base-in-djibouti.html
[19]http://www.aljazeera.com/indepth/opinion/2016/05/russia-emerging-naval-presence-mediterranean-160526074150359.html
[20] http://www.globalresearch.ca/nato-s-eastern-anchor-24-nato-bases-in-turkey/23205
[21] https://www.ft.com/content/cec668a8-7714-11e5-933d-efcdc3c11c89
[22]https://thebarentsobserver.com/en/security/2016/02/us-military-returns-iceland%20
[23] http://www.businessinsider.com/us-to-reopen-submarine-hunting-base-in-iceland-2016-2?IR=T
[24]https://en.wikipedia.org/wiki/Huang_Nubo
[24]http://www.independent.co.uk/news/business/news/the-east-looks-north-as-china-moves-in-on-iceland-2346482.html
[25] http://www.foxnews.com/world/2016/11/16/china-arctic-ambitions-take-shape-in-remote-iceland-valley.html
[26] http://www.forbes.com/profile/huang-nubo/
[27] https://www.theguardian.com/world/2014/mar/07/ukraine-russia-crimea-naval-base-tatars-explainer

#neuropa #4konserwy #kolonko
źródło: comment_blDd7ArsdmR25w9CUuZuRWsTr7EBCJrz.jpg
  • 16
liczne, moim zdaniem, nieścisłosci,


@Chocholix: we freestylu tak już jest, liczy się rozrywka a nie rzetelność. Co innego gdyby to był tekst pisany, gdzie miałby czas się zastanowić, zedytować. Kolonko raczej wygląda że na szybkości kręci jakiś słowotok w miarę na temat, ale wątpię żeby sprawdzał każde zdanie przed publikacją
@Chocholix: Nie no spoko, że sprawdzasz typa, ale po przeczytaniu kilku pierwszych cytatów i "zarzutów" sobie darowałem, bo z takiego czepiania się o nieistotne dla sprawy szczegóły albo rozwijania tego co powiedział rzeczywiście nic nie wynika. Tym bardziej że jest to publicystyka polityczna, która #!$%@?ę się czymś innym niż np. praca naukowa. Nie wiem czy zamysłem tego było te słynne "zmasakrowanie" Kolonki, ale w pierwszej połowie tekstu, bo tylko tyle dałem
@Chocholix: w sumie po co się przyczepiasz do rzeczy, które potem opisujesz że w sumie miał rację :D pierwsze 5 punktów to jakieś detale gdzie w Twoim odczuci coś chciał zasugerować albo jakaś minimalna literówka. Szkoda zachodzi na wytykanie takich detali i to jeszcze tak naprawdę nie wytykanie tylko zgodzenie się z autorem. Dalej nie czytałem, bo podejrzewam, że każdy kolejny jest tak samo istotny. szkoda
@stan-tookie-1: ok, ale mógłby sobie scenariusz/konspekt napisać, przecież Kolonko nie musi co godzinę nowego materiału wypuszczać, jakby chwile dłużej posiedział to by mniej błędów się wkradało/wyciąłby niepotrzebne elementy. Poza tym nie napisałem nigdzie że cały jego materiał jest w 100% nieprawdziwy, po prostu chciałem zdanie po zdaniu przeanalizować jego materiał.

@dolan_plusk: powiedzmy że zdania są podzielone ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Piotr_Rupik: masz trochę racji, w
@Chocholix: i czy taka analiza zdanie po zdaniu, materiału który z pewnością nie był tak przygotowywany o czymś powie? plus te rzeczy do których się przyczepiłeś to takie detale, że nawet na piśmie pewnie wielu by je przeoczyło. Tak samo by się mozna do Twoich słów doczepić
-a) Świat stoi na krawędzi nowego i poważnego konfliktu pomiędzy- Kolonko
- z tego zdanie nie wynika, czy jest to koflikt stały,zeszło tygodniowy itd