Wpis z mikrobloga

Mija właśnie 5 lat od uruchomienia funduszu Eurogeddon. Krachu w strefie euro nie było, dlatego wartość jego jednostki uczestnictwa spadła od początku jego działalności o około 60 proc. Jak do tej pory scenariusz założony przez jego twórcę, prof. Krzysztofa Rybińskiego, się nie zrealizował.

Fundusz Eurogeddon miał zarobić na kryzysie finansowym i gospodarczym Europy. Powstał równo 5 lat temu z inicjatywy prof. Krzysztofa Rybińskiego, znanego ekonomisty, byłego wiceprezesa NBP. Wtedy w powietrzu unosił się strach przed kryzysem zadłużeniowym, po tym jak problemy z uregulowaniem zobowiązań w latach 2010-11 miały Grecja, Irlandia i Portugalia. I po tym, jak doszło do krachu giełdowego w III kwartale 2011 roku.

Strategia funduszu zakłada zarabianie na spadkach europejskich indeksów giełdowych (m.in. WIG20, DAX, CAC40 i EuroStoxx) oraz ceny m.in. włoskich obligacjach skarbowych, a także na wzroście ceny złota oraz obligacji rządowych USA.


czywiście, zdarzały mu się bardzo dobre okresy, gdy na rynkach narastał niepokój. Na przykład od maja 2015 roku do lutego 2016 roku wycena jego jednostki urosła aż o 55 proc. Problem w tym, że aby fundusz odrobił straty poniesione od samego początku, jednostka musiałaby z obecnego poziomu podrożeć aż o około 150 proc.

( ͡° ʖ̯ ͡°)

https://strefainwestorow.pl/artykuly/20170221/eurogeddon-czyli-profesorowie-ekonomii-nie-zawsze-maja-racje-zwlaszcza-na-gieldzie

#neuropa #4konserwy #rybinski #inwestycje #heheszki
SirBlake - > Mija właśnie 5 lat od uruchomienia funduszu Eurogeddon. Krachu w strefie...

źródło: comment_JJ9fq0kNOU4Q6UT77C4kHt4HUSPIIUc6.jpg

Pobierz
  • 23
@SirBlake: wiesz to tak ja z bankructwem jakiejś spółki giełdowej, ceny akcji idą 90% w dół to jest spadają dziesięciokrotnie. Każdy inwestor (NIE SPEKULANT tak jak @Cheater) zakłada jakiś horyzont czasowy inwestycji. Ktokolwiek z mózgiem w głowie inwestujący w ten fundusz zdawał sobie sprawę, że albo to robi jako zabezpieczenie swoich innych inwestycji albo po prostu skazuje pieniądze na stratę lub na bardzo długie zamrożenie.
Tak samo można #!$%@?ć o
@Cheater: ewidentnie jesteś spekulantem i nie rozumiesz pewnych rzeczy. Ja uważam, że część osób, które w to zainwestowały to wrzuciły tam 1% swojego kapitału dla dywersyfikacji portfela jako ubezpieczenie.

nie zainwestował żaden OFE

1. w fundusz zamknięty?
2. OFE mają bardzo restrykcyjne zasady inwestowania - patrz ustawa.
( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Ale
@Cheater: no właśnie, ponieważ jesteś spekulantem to nie ma co dyskutować bo ani ja Cię nie przekonam, ani Ty mnie.
A Twoje śmieszki przypominają mi rok 2001 jak była bańka spekulacyjna na spółkach IT i ja się wszyscy śmiali z Buffeta, że nie inwestuje w spółki IT tylko inwestuje strukturalnie. Większość Portfolio Managers mieli wyniki typu 200%~500% w rok a Buffet miał -40%. Tyle że chwilę później bańka pękła i wszyscy
@SirBlake: dobrze, że zdechł. Pamiętam jak wykop forsował jego prognozy roczne, które po weryfikacji rozkładały go na łopatki (zrobiłem kiedyś pod koniec któregoś roku weryfikacje jego prognoz, ale niestety na starym koncie).
@SirBlake: Ekonomię mam dawno za sobą, ale jaki jest sens startowania z takim funduszem w czasie kryzysu? Ja jest tak bardzo źle, że nie wiadomo czy będzie gorzej, to "ryzyko" delikatnego odbicia w górę jest bardzo wysokie.
Co do samego problemu Grecji: nos mi podpowiada, że robi się gorzej. Takie wnioski podsuwa rynek nieruchomości.
@Cheater: i czego to dowodzi? Przecież Ci napisałem, że to jest fundusz dla ludzi, którzy mają w #!$%@? kasy, których nie boli wpakowanie 1% w coś co najprawdopodobniej przez 10 albo 20 lat będzie na grubym minusie.