Wpis z mikrobloga

Czołem Mirki :)

Rok temu dostałem pracę na stanowisku programisty #java będąc samoukiem, bez żadnego wykształcenia w kierunku #it.

Postanowiłem zrobić mały update, być może kogoś to zainteresuję i (mam taką nadzieję) doda motywacji ludziom, którzy rozpoczęli swoją przygodę z programowaniem.

Przez rok nauczyłem się sporo nowych rzeczy, aż ciężko byłoby tutaj wymienić ilość zagadnień i technologii które już nie są mi znane tylko z nazwy.
Bardzo poprawiła się moja wydajność poruszania się po środowisku programowania - od edytora kodu źródłowego po Linuxowego basha, który pełni dla mnie teraz rolę poręcznego szwajcarskiego scyzoryka. Zagadnienia sieciowe, które wcześniej były dla mnie tylko dziwnymi skrótami widocznymi podczas konfiguracji routera nie są już taką czarną magią.
Przez kod na który patrzałem przez ten czas przewinęło się sporo technologii, spośród których zaczęły się wyłaniać takie, które polubiłem bardziej, głównie używane w Androidzie.

Wykopki lubią konkrety, więc mogę dodać, że przez rok udało mi się prawie potroić hajs, który zarabiam. Jak ktoś wspomniał przy wcześniejszym wpisie "10 cebul to nawet jak na staż bida, ale lepsze to niż sortowanie bąbelkowe towarów na półkach w biedrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)"

#programowanie #pracbaza
  • 21
  • Odpowiedz
@Sapphir super się cieszę i Ci gratuluję że się udało. Tez chce coś z tym zrobić tylko wolałbym zacząć od stażu i nie wiem z czym zacząć . Jeśli masz ochotę coś pomoc to bardzo chętnie się odezwę na priv; )
  • Odpowiedz
@Sapphir: w przyszłym tygodniu zaczynam pierwszą pracę jako javascriptowiec, też bez żadnego wykształcenia IT ani doświadczenia (komercyjnego) w programowaniu. Widzę, że coraz więcej ludzi idzie tą drogą, nic tylko zachęcać ;)

Możesz napisać, jak oceniłbyś swoje umiejętności sprzed roku i czy pamiętasz, jak wtedy oceniałeś swoje szanse na dostanie pracy, oraz jak duże miałeś wątpliwości względem swojej przyszłości w tym zawodzie?
  • Odpowiedz
@Sapphir: gratulacje! Sam wlasnie staram sie podążać taką sama ścieżką. Powiedz ile czasu sie uczyłes zanim znalazles pierwsza prace w tym zawodzie? Tzn wiem ze ludzie roznie przyswajają wiedzę... ale tak mniej więcej. Uczyłes sie od zera czy wczesniej jednak jakies studia badz szkola w tym kierunku?
  • Odpowiedz
@enslavedeagle: Rok temu ogarniałem podstawowe zagadnienia Javy, Androida, system kontroli wersji (git) i raczkowałem jeśli chodzi o poruszanie się po Terminalu. Przykładowo: wiedziałem co to Interfejs, ale nie ogarniałem jego zalet na tyle, by go używać itp.
Jeśli chodzi o to jakie miałem nastawienie czy dostanę pracę, powiedziałbym, że 50/50 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@crackhack: Uczyłem się jakieś 2 lata, ale bez żadnego ciśnienia (zdarzały się kilkumiesięczne przerwy itp.)
Generalnie parę tutoriali na YouTube, książka Head First Java, później SPOJ.pl, codility, swoje małe projekciki i udział w jakichś open sourcach :)
  • Odpowiedz