Wpis z mikrobloga

Ievan Polkka - Polka Ewy. Znana chyba wszystkich fińska piosenka, spopularyzowana współcześnie przez zespół Loituma, a dokładniej filmik gdzie dziewczyna z chińskich bajek kręci porem.

Sama melodia pochodzi z fińskiego folkloru i sięga historią XVIII wieku. Jest jedną z polek, czyli popularnych w wielu krajach tańców ludowych. Prawdopodobnie związana jest z prowincją Viipuri, a została opracowana pod wpływem tańców pochodzących z Rosji, przyniesionych przez stacjonujące tam rosyjskie garnizony. Słowa do niej napisał w 1930 roku Eino Kettunen.

Piosenka opowiada o dziewczynie imieniem Ewa, która wbrew woli matki ucieka na wiejską potupaję, gdzie poznaje chłopca, z którym tańczy całą noc. Gdy potem wracają do domu Ewy, zastają wściekłą matkę dziewczyny.

Nie będę wstawiał tutaj tego filmiku z anime, dlatego w załączniku oryginalna wersja Loitumy, a poniżej inne, starsze wykonania tej piosenki. Pominąłem dziwne współczesne remixy, z wyjątkiem ostatniego Loitumy oraz zapewne jakieś interpretacje niechcący ominąłem.

Matti Jurva 1937 - najstarsza zachowana wersja.

Jorma Ikävalko 1950

Zespół Drwali 1952 - wykonanie piosenki przez Zespół Drwali, jakaś zdaje mi się forma kabaretowa.

Arttu Suuntala 1966

Pauli Räsänen 1972

Sukellusvene 1979 -jako "Savitaipaleen polkka". wariacja dosyć progresywna, luźno opierająca się na tym utworze.

Korpiklaani - wersja folkmetalowa.

Loituma 1996 - osobiście moja ulubiona wersja.

Loituma 2007 - wersja 'techno' Loitumy.

#muzyka #folk #finlandia #ciekawostkimuzyczne
Fevx - Ievan Polkka - Polka Ewy. Znana chyba wszystkich fińska piosenka, spopularyzow...
  • 4
Piosenka powróciła do mnie po latach. Znowu zapragnęłam UMIEĆ to zaśpiewać. Po prostu znać i wyartykułować słowa. Kolejny raz, a nawet półtora raza, podjęłam rozpaczliwą próbę nauczenia się tekstu. Ta próba - tak samo, jak poprzednie - zakończyła się równie szybko, jak przewidywalnie. Ale wiem, co by mi pomogło - wersja w zwolnionym tempie! Spodziewam się, że sama będę musiała takową sobie spreparować, ale wcześniej zapytam:

Czy ktoś dysponuje wersją tej piosenki