Wpis z mikrobloga

W trakcie cyklu wykładów odbywających się w 1960 roku znany fizyk Richard Feynman oznajmił słuchaczom, że jądro Ziemi powinno być o kilka dni młodsze od jej powierzchni. Ponad 50 lat później tematem zainteresował się profesora Ulrik Uggerhøj z duńskiego Aarhus Universitet.

Przyczyną tej rozbieżności w wieku nie jest bynajmniej różnica w okresie formowania się poszczególnych partii naszej planety. Obecnie uznaje się, że powstały one w tym samym okresie. Wynika ona natomiast z dylatacji czasu będącej skutkiem zakrzywiania czasoprzestrzeni przez obiekty posiadające masę. Im bliżej środka masy tym krzywizna jest większa.


Zespół Uggerhøja obliczył, że dla jądra Ziemi czas płynie o 0.0000000003 sekundy wolniej niż dla jej powierzchni. Niby niedużo, ale jeżeli uwzględnimy wiek naszej planety wynoszący około 4,5 mld lat to otrzymujemy różnice bliską 1,5 roku. Dodatkowo po uwzględnieniu różnicy w gęstości obu warstw wartość ta wzrasta do 2,5 roku.

Badacze wzięli pod lupę również Słońce. W jego przypadku różnica wieku między powierzchnią a jądrem wynosi 40 tys. lat.

>> #nedvedinspace << zapraszam do obserwowania mojego tagu. Zawsze prawilny kosmo content ()

Nedved - W trakcie cyklu wykładów odbywających się w 1960 roku znany fizyk Richard Fe...

źródło: comment_7tfovpVfVCl4UCN4v96A7q9X3v7Tktoc.jpg

Pobierz
  • 43
@Nedved: Kiedyś się zastanawiałem nad tym o ile wolniej czas biegnie dla nas poruszających się wokół centrum Drogi Mlecznej (230km/s) w porówaniu z tymi tam bliżej jego (oby nie za blisko bo we wnętrzu znowu czarna dziura więc również dylatacja czasu), ale pytanie czy dylatacja czasu tutaj w ogóle zachodzi, bo chyba są potrzebne jakieś dziwne zagrania z układami odniesienia by to działało? Chociaż skoro satelity GPS wymagają poprawki na to,
Dla przyzwoitości dodam, że zjawisko to było przewidziane w szczególnej teorii względności Alberta Einsteina


@Nedved: Dla przyzwoitości dodam, że informacja nieprawdziwa. STW nie mówi nic o grawitacji.
@Clermont: Punkt dla Ciebie. Zwykła pomyłka przy redagowaniu. Dzięki za zwrócenie uwagi.

@Kajetan8: Obstawiam, że to zarzutka, ale co mi tam - odpowiem. Załóżmy, że w momencie powstania Ziemi umieszczamy na niej dwa mierniki czasu (jeden w jądrze, drugi na powierzchni). Po 4,5 mld lat odczytujemy wyniki pomiaru. Ten położony w jądrze pokazałby czas o 2,5 roku mniejszy niż ten z powierzchni. Innymi słowy, zarówno jądro jak i powierzchnia zrobiły
@Nedved: No to gratulacje dla pana noblisty Feynmana za brak podstawowej wiedzy, otóż przyspieszenie grawitacyjne przy przemieszczeniu się w kierunku środka Ziemi najpierw stopniowo rośnie, osiąga szczyt i zaczyna maleć aż w samym centrum wynosi 0. Więc tak naprawdę to powierzchnia Ziemi będzie młodsza od jądra.