Wpis z mikrobloga

Próbuję się przesiąść na linuxa, do ubuntu się zraziłem bo konfiguracja tego to jakaś masakra, a skończyło się na tym, że żadne DE w końcu nie działało :) Można było otworzyć z poziomu pulpitu firefoxa, ale z oknem nic się nie dało zrobić.

Ściągam teraz Minta na Cinnamonie. Komp tylko do pracy oraz domu, tj:
- pakiet biurowy
- firefox
- windowsowa specjalistyczna apka która na wine śmiga
- youtube
- słuchanie muzyki i oglądanie filmów
- pdf
- drukarka sieciowa
- chmura mega.nz, onedrive i google drive
- thunderbird

Dell Vostro 3560 i3 z SSD i 8GB ramu. W10 jest spoko generalnie, ale jak laptop chodzi kilka dni, mam pootwieraną masę kart w FF, plików excela, worda, pdfy, leci muzyka, co jakiś czas wykop i youtube, to wszystko to chodzi jak krew z nosa.

Będzie lepiej? Jakaś alternatywna dystrybucja?

#linux #linuxmint #mint #ubuntu
  • 45
  • Odpowiedz
Dell Vostro 3560 i3 z SSD i 8GB ramu. W10 jest spoko generalnie, ale jak laptop chodzi kilka dni, mam pootwieraną masę kart w FF, plików excela, worda, pdfy, leci muzyka, co jakiś czas wykop i youtube, to wszystko to chodzi jak krew z nosa.

Będzie lepiej?


@Sperrdifferential: nie będzie. Z tyloma rzeczami po prostu zawalasz cały RAM, 8 GB nie wystarczy czy to Linux, czy Windows.
  • Odpowiedz
@Sperrdifferential: jakoś szczególnie szybciej to nie będzie. Szczególnie, że Cinnamon jest ciężkim DE, chyba tylko KDE jest cięższy. Czasy kiedy Linux był wyraźnie szybszy od Win minęły. No i Linux się dłużej uruchamia :)
  • Odpowiedz
@noekid: Na Tym KDE wszystko śmiga natychmiastowo z animacjami na full. Akurat czas uruchamiania nie ma znaczenia, bo laptopa podpinam w biurze pod monitor i tak chodzi cały tydzień bez wyłączania. Do domu staram się ciężkiego della nie dźwigać od jakiegoś czasu i dlatego kupiłem sobie Asusa T100.

Swoją drogą są jakieś Linuxowe distro typowo pod tablety? Coś jak tryb tabletu w win10.
  • Odpowiedz
@Sperrdifferential: jakby co to z Ubuntu jedynie wersja LTS.
Z Unity raczej problemów (obecnie) nie mam ale też go jakoś specjalnie od ustawień domyślnych nie zmieniam.
Z wine również nie korzystam, albo VirtualBox (jakiś potrzebny program) albo reboot na windę jeśli gry.

Może mi na mózg padło ale nie mogę rozkminić, co to jest DE?
  • Odpowiedz
@Teraz-Reset: dzięki, tak myślałem że chodzi o powłokę graficzną ale skrótu jakoś nie kojarzę.
Fakt, zmiana powłoki z domyślnej potrafi być problematyczna na Ubuntu (a przynajmniej kiedyś trochę była jak próbowałem) ale od tego dla ułatwienia są dostępne siostrzane dystrybucje jak np. Xubuntu czy Kubuntu.
  • Odpowiedz
@Sperrdifferential: No ja zaczynałem przygodę z Linuksem od Ubuntu. Niestety Ubuntu po wersji 10.04 utraciło swoją lekkość… Korzystałem też z nowszych wersji, jednak zazwyczaj po aktualizacji sterowników NVIDIA padał mi Xorg, co kończyło się instalacją Ubuntu od nowa. Od chwili zainstalowania Mint Cinnamon 17.3 nie mam żadnych poważnych problemów z linuksem. Jedyne co mnie wnerwia, to jakiś bug na firefox. Jeżeli udostępnię link na facebooku, to migają filmiki na youtube i
  • Odpowiedz