Wpis z mikrobloga

Wołam Mirków z pod #wspinaczka ( ͡° ͜ʖ ͡°) Panowie/Panie. Zaczynam w pracy przygodę z podstawami ratownictwa wysokościowego. Sprzętu niewiele (kilka lin statycznych 25 i 50m, szelki, karabinki, przyrząd zjazdowy petzl ids, 3 podwójne bloczki, jedna taśma, linki amortyzyjące i trójkąt ratowniczy). Wiedzy również niewiele (obejrzane wiele filmów instruktażowych na yt( ͡° ͜ʖ ͡°), znajomość węzłów skrajny tatrzański, ósemki, kluczki, półwyblinka, wyblinka, kajdanki, płaski). Coś tam się ze sprzętem już bawiłem. Na kurs idę dopiero latem, ale złapałem taką zajawkę że chcę pogłębiać wiedzę już szybciej. I teraz prośba do Was, fachowców( ͡° ͜ʖ ͡°) co byście podrzucili jakieś linki, lekturę co by mogło mi opanować podstawy. Chciałbym również zapytać co jeszcze widzieliście by w zestawie ze sprzętu co by móc bezpiecznie wykonać proste operacje( ͡° ͜ʖ ͡°) I co na obecne możliwości sprzętowe mogę zrobić? Z góry dziękuje za poświęcony czas:)
#pytanie #ratownictwo #strazpozarna #gory #wysokosciowka
  • 13
@pede87 asekuracja z drugiej liny z szanta? Wychodzenie z puanietą i małpą po linie oczywiście do góry. Zjazdy bez kontaktu ze ścianą, przepinki. Dużo węzłów nie trzeba znać, trzy podstawowe + ósemka.
Mo się udawało sto metrów liny pokonać w ok 7 minut. @pede87 Puanieta petzla to taki przyrząd zaciskowy zakładany na linę i zabezpieczany przez założenie zapięcie i zakręcenie ramienia karabinka w kolucho przed otwarciem. Służy do poruszania się np po poręczówce lub zabezpieczenia zawisu na linie w speleo-wychodzenia czyli w górę. Małpa lub croll to taka też puanieta typko bez uchwytu i mocowana pomiędzy uprzężą biodrową i piersiową, przez crolla przepuszczamy linę