Wpis z mikrobloga

#elektronika

Witam.
Chce zasilać 2 ledy. z przetwornicy step down.. z regulacją V i A.. muszą być podłączone równolegle tak aby napięcie każda dostawała takie samo, a ampery się dzieliły.
Ale żeby zmierzyć Ampery miernik musi być wpięty szeregowo. Czy tak ma to być podłączone do pomiaru (patrz rys.) ?

Chce uzyskać 11V i 1.8A tak aby każdy z ledów dostawał 11V i 900mA, więc mierząc natężenie normalnie mam ustawić na 1800mA i jak wypnę miernik to nic się nie zmieni dla ledów ?

Druga sprawa nie chciałbym robić regulacji na ledach bo nie wiem na ile będzie ustawiona przetwornica. ale nie można mierzyć natężenia bez czegoś co pobiera prąd. Czy jak zamiast ledów, podstawie sobie np żarówkę samochodową 12V i jak ona dostania 10V i 1.8A to wytrzyma to ? Chyba żeby na sucho na przetwornicy skręcić napięcie na 0.00V to wtedy prąd nie powinien płynąć. I wtedy nawet jak na przetwornicy będzie przykładowo 5A to mimo zerowego napięcia prąd nie popłynie i mi ich nie spali. Zgadza się ? Tylko czy przy zerowym napięciu można sobie wyregulować natężenie czy będzie ono stało ? Bo dojść do ledów nie dojdzie bo nie ma napięcia ale czy miernik będzie je wykazywał aby można było ustawić ?
r5678 - #elektronika

Witam.
Chce zasilać 2 ledy. z przetwornicy step down.. z reg...

źródło: comment_fw8uhR98NNvyIj0Go7FH9ZpdhKkU7LVk.jpg

Pobierz
  • 13
@r5678:

Ale żeby zmierzyć Ampery miernik musi być wpięty szeregowo. Czy tak ma to być podłączone do pomiaru (patrz rys.) ?

Tak.

Chyba żeby na sucho na przetwornicy skręcić napięcie na 0.00V to wtedy prąd nie powinien płynąć. I wtedy nawet jak na przetwornicy będzie przykładowo 5A

Nie będzie. Masz 0V, czyli 0A - prąd przecież nie płynie.

Masz przetwornicę z regulacją natężenia i napięcia? No to ustaw napięcie jakie docelowo
@r5678: Co to praktycznie oznacza, że w przetwornicy istnieje regulacja I (natężenie prądu) ? Też zasilam taką przetw. diody i po pewnym czasie ledy zaczynają mrugać. Jak obniżam napięcie to przestają, ale świecą niewybaczalnie słabo. I nie wiem czy to wina ledów czy przetwornicy ?
@r5678: Jeśli dwa odbiorniki połączysz równolegle, to napięcie dostaną takie samo, ale prąd sie między nie podzieli zależnie od ich rezystancji, prawa ohma i kirhoffa z poziomu gimnazjum się kłaniają. W przypadku diod LED wiele zależy od samych diod, ale piszesz o diodach, które chcesz zasilać z 12V i stosunkowo dużym prądem, więc (mam nadzieję) myślisz o ledach już fabrycznie przystosowanych do takiego zasilania (czyli tak naprawdę zespołach diod led, wyposażonych
@Jarek_P: Kto powiedział, ze chce diody zasilać z 12V.. zasilacz daje 36V przy 0.7A.. diody mają pracować między 9-11V przy natężeniu 900-1050mA sztuka. Dodaje przetwornice step down, ustawiam napięcie na 11V i natężenie na 1.8 i mam 11V i 0.9A na diodę.

Przetwornica ani żaden zasilacz nie może mieć równoczesnej regulacji napięcia i prądu


od lat na rynku są przetwornice z regulacją prądu i natężenia. Specjalnie taką kupiłem aby móc ustawić
r5678 - @Jarek_P: Kto powiedział, ze chce diody zasilać z 12V.. zasilacz daje 36V prz...

źródło: comment_KnhPIn0hmxNAr6pRym27kHtbDHQGEyKM.jpg

Pobierz
Kto powiedział, ze chce diody zasilać z 12V..


@r5678: No Ty, w dodatku cały czas to powtarzasz pisząc o zasilaniu ich z konkretnego napięcia z jednocześnie ustawionym prądem. Twoje ledy mają mieć 900mA, czy tam 2x900mA? Więc taki prąd ustaw, napięcie wtedy sobie najwyżej zmierzysz na koniec, zapewne będzie takie, jak trzeba. Ewentualnie, jeśli ledy masz zrobione tak, że mają mieć konkretne napięcie zasilania, to ustaw im to zasilanie. Może pokaż,
@Jarek_P: No dobrze, skoro się nie da to w jaki sposób taka przetwornica istnieje..

Tutaj nic nie ustawiasz tylko jest z góry dostosowana do konkretnego napięcia i natężenia i w takim zakresie ma podawać. Według tego co piszesz jest to nie możliwe. Bo nie da się mieć wpływu na prąd i natężenie jednocześnie.
Jak wytłumaczysz istnienie ładowarek do telefonu chociażby gdzie masz np 5V i 1A.. według Ciebie jest to nie
r5678 - @Jarek_P: No dobrze, skoro się nie da to w jaki sposób taka przetwornica istn...

źródło: comment_VmqZWzNm2OSTMkH6NMecTQCDwT940T1V.jpg

Pobierz
: No dobrze, skoro się nie da to w jaki sposób taka przetwornica istnieje..


@r5678: To, że na przetwornicy masz obok siebie regulację prądu i napięcia nie oznacza, że możesz to regulować dowolnie. Prawo ohma się kłania. Dla danego obciążenia możesz albo ustawiać napięcie, a prąd będzie taki, jaki wyjdzie z równiania I = U/R albo regulujesz prąd i napięcie będzie U =I*R.
Taka przetwornica działa tak, jak pisałem wcześniej: regulujesz
@Jarek_P: Rozumiem co chciałeś mi przekazać.. to, że nie można przekroczy mocy zasilacza to wiem.. Nie rozumiem tylko dlaczego o tym wspominałeś i zamotałeś temat.. Ja nie chce przecież przekraczać mocy zasilacza która wynosi 22,4W. A chce wyciągnąć 19W.. biorąc pod uwagę straty, nie będzie to problemem. parametry tej energii są opcjonalne i po to mi przetwornica.
Nadal nie rozumiesz, nie, nie chodzi mi o moc maksymalną. Nie chce mi sie pisać po raz kolejny tego samego, moze doczytaj gdzieś, to są podstawy.