Wpis z mikrobloga

Nowe badania całkowicie zmieniają klasyfikację dinozaurów. Absolutnie największa sensacja w dinozaurologii od lat.

Dinozaury dzielimy na dwie grupy - gadziomiedniczne (Saurischia) i ptasiomiedniczne (Ornithischia). Przynajmniej tak było do tej pory, gdyż własnie w czasopiśmie "Nature" ukazała się publikacja sugerująca, że teropody ("dinozaury drapieżne") są bliżej spokrewnione z ptasiomiednicznymi (razem tworząc grupę nazwaną Ornithoscelida) niż z długoszyimi zauropodami. Z tymi drugimi z kolei łączy się grupa herrerazaurydów (wcześniej uznawanych za należących do teropodów).

Niechybnie nowa interpretacja stanie się podstawą do długotrwałych dyskusji.

Poniżej schemat nowej klasyfikacji dinozaurów.

Więcej informacji w artykule:
http://www.dinozaury.com/2017/03/23/nowe-badania-calkowicie-zmieniaja-klasyfikacje-dinozaurow/

Publikacja poniżej:
Baron, M., Norman, D.B. & Barrett, P.M. (2017) „A new hypothesis of dinosaur relationships and early dinosaur evolution” Nature, 543, 501–506
http://www.nature.com/nature/journal/v543/n7646/full/nature21700.html
http://www.nature.com/nature/journal/v543/n7646/full/543494a.html

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Newsy z wyprzedzeniem pojawiają się na Facebooku; 1 lajk = 1 wykopany dinozaur

Bądź na bieżąco; obserwuj tag #paleontologiaboners - ciekawostki, nowości, ilustracje ze świata prehistorii; jednym słowem - Nowości z Przeszłości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chcesz dołączyć do/odejść ze spam-listy? daj znać w komentarzu!


CrazyDino - Nowe badania całkowicie zmieniają klasyfikację dinozaurów. Absolutnie naj...

źródło: comment_LEnuamjFA6OjK2sNBouDvx1PJPtw5AMC.jpg

Pobierz
  • 12
@MagnitudeZero: pokrótce - od 130 lat myślano, że T-rex i diplodok (nazywane ze względu na podobieństwo w kształcie miednicy dinozaurami gadziomiednicznymi) są bliższe sobie niż takiemu triceratopsowi (dinozaur ptasiomiedniczny); teraz okazuje się, że T-rex i triceratops są sobie bliższe niż diplodok.

To upraszcza sprawę, ponieważ wcześniej ptaki, pochodzące od krewniaków T-rexa były "gadziomiedniczne", co mijało się z prawdą ;)
@MagnitudeZero: to są naleciałości historyczne - naukowcom ~130 lat temu wydawało się, że są dwie linie dinozaurów, które różnią się kształtem kości miednicy. Uważali, że część z nich miała miednicę przypominającą nieco miednicę dzisiejszych ptaków (chodziło przede wszystkim o kość kulszową). Z kolei inne miały taką, która nieco bardziej przypominała miednicę dzisiejszych gadów (np. krokodyli). Wtedy jeszcze nie wiedziano, że ptaki wywodzą się z dinozaurów drapieżnych, które wg tej klasyfikacji były...