Wpis z mikrobloga

Idiom: Połknąć daktyl w całości (囫圇吞棗)

Pewnego dnia, młody człowiek delektował się gruszkami, stojąc pod gruszą, kiedy stary lekarz chińskiej medycyny przechadzał obok.
Ponieważ miał na względzie zdrowie młodzieńca, poradził mu: "Zjedzenie wielu gruszek na jednym posiedzeniu, źle wpływa na sen. Gruszki są dobre dla zębów, ale szkodliwe dla śledziony i żołądka".
Widząc, że starzec był szczery ale poważny za razem, młodzieniec wyciągnął z kieszeni kilka świeżych daktyli i zapytał: "Jeśli zjem te daktyle, czy wpłynie to szkodliwie na moje zdrowie?".

Doktor odpowiedział: "Daktyle są dobre dla śledziony i żołądka, ale szkodliwe dla zębów. Więc podobnie, nie jest dobrze zjeść ich dużą ilość na jednym posiedzeniu".
Młodzieniec pomyślał przez chwilę i powiedział: "Ach, mam pomysł. Mogę żuć gruszki, ale nie połykając ich i połykać daktyle, bez ich przeżucia. W ten sposób, ani moje zęby, ani śledziona nie ucierpią".
Po tym, młody człowiek wrzucił sobie daktyl do buzi i połknął w całości. Po chwili zaczął się dusić.
Biedny chłopiec niewłaściwie zrozumiał porady lekarza. Medyk udzielając uwag, chciał podkreślić zachowanie równowagi między ciałem, a spożywaną żywnością, a także fakt, że jedzenie czegokolwiek w nadmiernych ilościach, nie jest dobre dla zdrowia.
Młodzieniec zadziałał pochopnie, zanim w pełni zrozumiał słowa lekarza.
Połknięcie całych daktyli z pewnością utrudni trawienie, a wypluwanie gruszek po przeżuciu jest po prostu marnotrawstwem.

Historia pochodzi z książki napisanej przez Zhu Xi - sztandarową postać Szkoły Zasad w Południowej Dynastii Song (1127 - 1279 n.e.).
Później, wyrażenie 囫圇吞棗 (hú lún tūn zǎo), co dosłownie oznacza: "połknąć daktyl w całości" zostało idiomem.
Jest używany do opisania sytuacji w której osoba bezmyślnie przechodzi do działania lub naśladuje zachowania innych nie rozumiejąc ich.
#chinskieidiomy #clearharmony #idiomy #chiny
[źródło](http://pl.clearharmony.net/articles/a110873-Idiom-Polknac-daktyl-w-calosci-囫圇吞棗.html)
zpue - Idiom: Połknąć daktyl w całości (囫圇吞棗)

Pewnego dnia, młody człowiek delekto...

źródło: comment_vde6H8JYA4WwknnavKDQE0ZpIaE8SCuo.jpg

Pobierz