Wpis z mikrobloga

Audycja poświęcona twórczości Stanisława Lema
Niezwykle różnorodna twórczość pisarza, w równym stopniu naukowca, co filozofa i antropologa kultury staje się pretekstem do międzydyscyplinarnych rozważań. Omówione zostają najbardziej charakterystyczne dla Lema spostrzeżenia etyczne, postawy wobec historii i polityki czy wizje przyszłości, dzięki którym bywa określany mianem „proroka”. Uczestnicy audycji, Marek Gumkowski i Jakub Lichański w interesujący sposób przedstawiają dzieje recepcji jego książek, szczególną uwagę poświęcając różnicom w zagranicznych i rodzimych interpretacjach.
Kolejne wątki ilustrowane są archiwalnymi nagraniami z wypowiedziami samego autora. Lem we własnej osobie opowiada o procesie twórczym, przedstawia zaskakujące anegdotki dotyczące spotkań z czytelnikami i wyjaśnia niektóre ze swoich literackich strategii:

Nie chcę wyrzekać się artystycznego wyrazu i kształtu, nie ze względów ambicjonalnych ani pozamerytorycznych, tylko z jednego prostego powodu: zawsze może więcej powiedzieć pisarz, aniżeli uczony, filozof, futurolog, dowolny hermeneutyk. Po prostu (…) istnieje coś takiego jak licencia poetica, możemy mówić nawet na wariackich papierach. Ilość klawiatur na których może grać pisarz jest nieporównanie większa od każdej innej. (…) Poza tym czytelnicy wolą czytać powieści od traktatów, co doskonale rozumiem, bo muszę przyznać, że i ja wolę.

#literatura #ksiazki #sciencefiction #fantastyka #publicystyka #stanislawlem #lem
Pobierz Lifelike - Audycja poświęcona twórczości Stanisława Lema
Niezwykle różnorodna twórcz...
źródło: comment_joVGt9MBGDWQ1zHLPaveRUozkCafYFQ2.jpg
  • 1