Wpis z mikrobloga

PIETER BRUEGEL (starszy) (~1525-1569)

- malarz niderlandzki, renesans
- nie wiadomo precyzyjnie kiedy i gdzie się urodził (normalka w XVI w.)
- oryginalnie zwał się Brueghel, usunął z nazwiska "h", niby dlatego, aby się odróżnić od reszty rodziny, silnie związanej ze sztuką
- malował głównie pejzaże, widokówki życia prostego ludu, spotkania społeczne, wesela czy biesiady
- jak na tamte czasy było to bardzo nietypowe, pejzaże istniały głównie jako tło motywów religijnych
- na dodatek nie malował portretów, co było wtedy domeną niderlandzkiego malarstwa
- nie skupiał się na szczegółach, wolał ukazywać postaci w ruchu
- ale był jednocześnie praktycznym człowiekiem, wiedział, że na interesach z kościołem można nieźle zarobić, więc kiedy dostawał zlecenia to je realizował
- z uwagi na poruszaną tematykę uzyskał przydomek "Chłopski"
- właściwie to miał w zwyczaju ubierać się jak chłop i incognito wpraszać na różne lokalne imprezy
- często nawiązywał do stylu Boscha
- w ciągu życia utrzymywał się tworząc ilustracje, pałając się grawiurą
- niestety malarstwo stało się jego podstawowym medium dopiero w ostatniej dekadzie życia
- ożenił się z córką swojego pierwszego nauczyciela malarstwa
- jego dwaj synowie zostali malarzami
- ojciec ich jednak nie uczył, gdyż zmarł jak byli mali
- jeden z synów nazywał się tak jak ojciec (stąd dopisek "starszy")
- synowie byli nazywani: Pieter "Piekielnym", a Jan "Aksamitnym"
- swoje obrazy często traktował jako komentarz współczesnego świata
- podobno na łożu śmierci część kazał spalić, żeby zaoszczędzić rodzinie potencjalnych problemów i oskarżeń
- często ilustrował przysłowia, na obrazie poniżej ("Netherlandish Proverbs") umieścił wyobrażenie ponad 100 przysłów / idiomów
- nie są to polskie przysłowia, na dodatek wiele zaginęło w akcji historii wiec raczej większość ciężko odgadnąć ;)
- obraz był tak popularny, że jego syn stworzył później około 20 reprodukcji

galeria: https://www.wikiart.org/en/pieter-bruegel-the-elder

#malarznadzis - mam plan dalej wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - PIETER BRUEGEL (starszy) (~1525-1569)

- malarz niderlandzki, renesans
- ...

źródło: comment_htkRl3YkMHgoTqD8yM0EghjBS9ClicW2.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
nie są to polskie przysłowia, na dodatek wiele zaginęło w akcji historii wiec raczej większość ciężko odgadnąć ;)


@garmil: Bez przesady. Widzę takie: strzyc(dziś raczej golić) owce, walić głową w mur, całować klamkę...

Zauważyłem też "srać na szubienicę" i przypomniało mi się, że już o tym czytałem kiedyś, a propos obrazu Pejzaż z Szubienicą (polecam mocno Kaczmarskiego w tym temacie). I znalazłem coś takiego:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przys%C5%82owia_niderlandzkie
Całkiem sporo jednak jest znane. I
  • Odpowiedz