Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki,
Zwracam sie do was z zapytaniem gdyz wujek Google nie chce dac mi jednoznacznej odpowiedzi. Jesli znacie jakies zrodla wiedzy prosze o nakierowanie mnie na nie. Czy jest mozliwe (i latwe) uzyskac, stworzyc pianke (gabka, materac) w domowym zaciszu ? Pytam bo aby uzyskac piane poliuretanowa ktora jest szytwna wystarczy sie udac do sklepu po pianke montazowa. Chcialbym zrobic pare form ktore chce wypelnic owa piana,gabka, jednakze model ten musi pozostac pozniej elastyczny, nie palny i latwy w obrobce.

Macie jakies propozycje ?

Z gory dziekuje za wszelkie podpowiedzi i informacje.

#chemia #kichiochpyta #pytaniedoeksperta
  • 10
@obiektywny_: Istnieją bardzo różne pianki poliuretanowe. Generalnie dzieli się je na sztywne i elastyczne - w zależności od budowy użytych do syntezy polioli i izocyjanianów. Not sure, acz wydaje mi się, ze większość możliwych do kupienia w formie pianek montażowych czy do innych celów to pianki sztywne - nie uzyskasz z nich zatem gąbki jak z materaca. ;) Nie te właściwości substancji, którą masz zamkniętą w kupnej puszce.
@Bukaa_: Dzieki za info, tak wiem ze nie uzyskam takich wlasciwosci gabki przy uzyciu piany montazowej. Jednak zastanawiam sie czy jesli mozna kupic taka piane to czy nie bylbym w stanie kupic pol produktow potrzebnych do reakcji uzyskania gabki. Nie chcialbym aby mi wpadlo wojsko do domu bo chialem zrobic pare modeli na amatorskiej wtryskarce. :)
@Bukaa_: Znalazlem na allegro maszyny spieniajace do pian ociepleniowych. Czyli ze jakies polprodukty i maszyny sa dostepne. Jednak piana ociepleniowa jest sztywna jak piana montazowa. Czyli ze musi byc duza roznica w procesie technologicznym aby uzyskac sprezyste gabki.
@obiektywny_: Zgadzam się z @Bukaa_, nie wiem czy tak łatwo dostaniesz gotową recepturę na otrzymanie pianki elastycznej. Ponadto sam proces spieniania (jego parametry i sprzęt) jest pewnie równie istotny jak kompozycja substratów, żeby uzyskać pożądane parametry wyrobu.
Jeśli chcesz eksperymentować, to typowym izocyjanianem będzie chyba TDI. Użyte poliole będą miały wpływ na elastyczność uzyskanej piany - dłuższe łańcuchy zapewniają elastyczność (oczywiście powinny być liniowe, bo nie chcemy tutaj sieciowania). Ogólne
MasterYoda - @obiektywny: Zgadzam się z @Bukaa, nie wiem czy tak łatwo dostaniesz got...

źródło: comment_pWHzMsF92MiCqPYK5DydNw0prFGtR8Al.jpg

Pobierz
@MasterYoda: Dzieki za mega wyczerpujaca odpowiedz. Nie domyslalem sie ze produkcja pianki/gabki to taki skomplikowany proces. Ja tez raczej w zyciu jestem (pesymista) choc wole to nazywac realizmem. Jako ze sie na tym nie znam zbytnio a moje poszukiwania malo daly to postanowilem spytac tutaj. Dziekuje ci bardzo raz jeszcze.
Pewnie bede cos probowal i sprawdzal bo znalazlem cos takiego :
squishy
- moze to nie do konca to samo lecz