Wpis z mikrobloga

Małe #chwalesie ( ͡ ͜ʖ ͡)
Ostatnio z kolegą znaleźliśmy na strychu XVIII-wiecznego młyna figurkę św. Jana Nepomucena.
Babcia kolegi mieszkająca w części obejmującą 1/4 młyna żyła tam całe swoje życie zakończone 7 lat temu w wieku blisko 90 lat. Przez cały ten okres widoczna na zdjęciu figurka leżała bezpiecznie na strychu.
Niby nic wielkiego, ot znalezisko jakich wiele, jednak ponad metrowa figurka świętego pochodzi z kapliczki doszczętnie zniszczonej przez Niemców w czasie #iiwojnaswiatowa. Uszkodzenia te widać również na wiekowej i cudem uchowanej figurce z (najprawdopodobniej) drewna lipowego.

#historia #kapliczkiboners #wiescizewsi #wwii

P.S. Kojarzycie może, gdzie można by dokonać renowacji i konserwacji tego cuda oraz ile to może kosztować?
Sebgat - Małe #chwalesie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) 
Ostatnio z kolegą znaleźliśmy na strychu XVII...

źródło: comment_Ph6N57HGxxyU7cwvHqyyLzTPJt7Wr6Yl.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@Sebgat: Kurcze, u mnie na wsi kiedyś coś takiego stało, wg. starszych mieszkańców, obok starej szkoły / urzedu gminy. A teraz nic nie zostało z tego, ktoś rozdupcył i zaorał, a w budynku obok żyją sobie ludzie którzy nie mają pojęcia co tam stało. Na jakiej wsi to znalazłeś? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Płn-wschodnia Polska?
  • Odpowiedz
@Sebgat: Wrzuć jakieś info co będziesz z tym robić ;) W przyszłości u mnie na wsi planuje się odbudowę tej kapliczki. Może odezwij się do jakiegoś lokalnego muzeum, lub parafi, tam zawsze znajdzie się ktoś kto sypnie kasą na renowację. No chyba, że masz parę lub paręnaście tys. na zbyciu ;)
  • Odpowiedz
@Sebgat: wyglada jakby Ci chciał #!$%@? xD a ze tak zapytam, myślałeś żeby iść do pobliskiego proboszcza? Środki by się znalazły, publicznie by po odrestaurowaniu można byłoby gdzieś zamieścić i wgl. Chyba ze pomalujesz i do salonu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ImInLoveWithTheCoco: Katolicyzm w złą uliczkę skręcił na całym świecie - w kierunku modernizmu. Masz obecnie kościoły przypominające bardziej schrony/baraki, pseudo-ascetyzm zastępuje dawną sztukę sakralną i poczucie estetyki przegrywa z... no właśnie ciężko powiedzieć co to jest z czym przegrywa (,)
  • Odpowiedz
  • 0
@jankowski90: to nie kosciol skrecil, tylko swiecka wladza. Komunisci zgadzali sie tylko na budowe takich kosciolow, ktore mozna by przerobic na inne cele np basen. Stad te modernistyczne dziwolagi
  • Odpowiedz
@aett: Przykro mi, ale nie jestem w stanie się zgodzić z tą tezą. Po pierwsze osobiście nie znam przypadków kościołów, które przez nakaz władz PRL zostałyby przerobione na budynki świeckie, po drugie jest mnóstwo przykładów takiego stanu rzeczy w krajach nie dotkniętych nigdy zarazą komunizmu. O problematyce tej traktuje też wiele opracowań zagranicznych:
http://www.archdaily.com/385013/the-traditional-versus-the-modern-in-church-design
http://www.newgeography.com/content/004497-why-modern-architecture-struggles-inspire-catholics
  • Odpowiedz
Po pierwsze osobiście nie znam przypadków kościołów, które przez nakaz władz PRL zostałyby przerobione na budynki świeckie


@jankowski90: bo założenie, że nastąpi skuteczna ateizacja społeczeństwa w przypadku była tylko mrzonką. to nie miało się dziać już teraz, tylko gdy spełni się warunek zawarty w pierwszym zdaniu.
a co do "mnóstwa przykładów" na zachodzie - przecież nie mówię, że modernizm w kościołach na zachodzie nie istnieje, tylko że w Polsce (przez to
  • Odpowiedz
@adamwes92: Nope, inna gmina. Koniec zgadywanek bo zaraz się wyda kim jestem z imienia i nazwiska ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@brachistochrona: właśnie taki mam zamiar, żeby kogoś doświadczonego złapać.

Mój ambitny plan jest taki, żeby znaleźć zdjęcia tej kapliczki (zostały mi tylko dwie rodziny na całej wsi które mogą posiadać jakieś jej zdjęcia) bądź ewentualnie zdobyć opis słowny od kogoś kto ją pamięta. Wiem gdzie stała
  • Odpowiedz
@Sebgat: super! Będę trzymał kciuki:) Relacjonuj na mirko jak coś się ruszy.
Małe szanse (skoro to stara kapliczka), ale poszukaj na stronie nepomuki.pl informacji o niej. Czasami też na fotopolska.pl są wrzucane nieistniejące obiekty.
  • Odpowiedz
@brachistochrona: tak po prawdzie większość starych zdjęć z mojej wioski krążących po internecie to moje dzieło. Nie znajdę nic poza tym, czego już bym nie znał.
Dzięki jednak za rady ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz