Wpis z mikrobloga

«Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypospolitej przelaną? Gdzie przywileje kozackie? Wolnych kozaków w chłopów chcą zmienić. Chcę wojny z nimi, nie z królem. Król to jest ojciec, a Rzeczpospolita — matka. A gdyby nie oni, miałaby Rzeczpospolita nie Dwojga, a Trojga Narodów tysięcy wiernych szabli przeciwko Turkom, Tatarom, Moskwie.»

Bohdan Chmielnicki

...

A wy jak myślicie? Był to największy historyczny błąd Polski?

#gruparatowaniapoziomu #historia #gorzkiezale
zomowiec - «Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypos...

źródło: comment_d0aoOV1JsPRfqDptxeFtz9Q8asx0RqLc.jpg

Pobierz
  • 11
@martinezMCMLXXVI

Z tego co czytałem . Gdy Potiomkin, zdobył dla Katarzyny II Ukrainę było po ptakach.
Gdyby kozacy byli wtedy z nami to mogłaby nie podjąć takich kroków... Wiem gdybanie i wiem że mam malutką wiedzę ale...

Gdyby
@zomowiec:
@Ragnarokk: Polska w tamtym okresie tkwiła wciąż w epoce feudalnej podczas gdy sąsiedzi zmieniali się w nowoczesne, absolutne monarchie. Ograniczenia praw miast i chłopstwa hamowały rozwój tych pierwszych. Wieś była przeludniona, niewydajna, zajechana pańszczyzną i zacofana. Panowie Szlachta bez przerwy tłukli się między sobą o "miedzę". Do tego Rzepa przeorana została konfliktami z sąsiadami, fatalnymi w ostatecznym rozrachunku rządami Wazów, brakiem stałego opłacanego regularnie wojska etc. etc. Niestety po
@zomowiec: Król nie miał wielkiego wyboru. Żeby stworzyć Rzeczpospolitą Trojga Narodów, trzeba było znaleźć trzeci filar, na którym można oprzeć władzę lokalną i któremu można stworzyć warunki do partycypacji we władzy centralnej. W Ukrainie najzwyczajniej w świecie nie było warsty społecznej zdolnej do przekształcenia w szlachtę. Mówię tu o Kozakach, nie o polskiej szlachcie na Ukrainie.