Wpis z mikrobloga

Mireczki, wymieńmy się dobrymi tytułami książek popularnonaukowych. Warunki są dwa: ma być możliwie jak najmądrzej i jak najciekawiej. Książka nie może nudzić, więc typowe podręczniki odpadają. Nie musi też wyczerpywać tematu do końca, więc zrezygnujmy z cegieł (zresztą takie z definicji przynudzają).

Oto moje typy:

Więźniowie geografii - sedno współczesnej geopolityki na 300 stronach. Dlaczego Chinom tak zależy na Tybecie? Czemu Polska, Białoruś i Ukraina irytują Rosję? Dlaczego morze Południowochińskie i Arktyka są na celowniku największych mocarstw? Żadnej nudy.
Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg - niedawno zmarły prof. Vetulani opowiada o tym, na czym zna się doskonale. Czyli Mózg mówi o mózgu. Krótko, ale bardzo treściwie.
Sekretne życie drzew - nie spodziewajcie się odpowiedzi na pytanie czym różnią się sosny od świerków. Książka pokazuje jak niewiele wiemy o czymś, z czym spotykamy się na co dzień. Drzewa śpią i mają poczucie upływającego czasu. Bestseller niemieckiego leśnika i popularyzatora nauki. Przy okazji polecam też Duchowe życie zwierząt. Mniej obrazoburcze, ale nadal ciekawe.
Wszystko zależy od przyimka - mistrzowie słowa udowadniają, że warto ich słuchać. Profesorowie Bralczyk, Miodek i Markowski o języku w wywiadzie z Jerzym Sosnowskim. Mistrzowska pozycja. Językoznawstwo nigdy nie było takie ciekawe.
Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg - "Po co myśleć? Przecież masz internet!". Nauka daje odpowiedź na częste tutaj pytanie dlaczego warto czytać, choćby i słabe książki, zamiast przeglądać strony internetowe czy obejrzeć kolejny serial.
Szczera prawda o nieuczciwości - psychologia wyjaśnia, że każdy kłamie, i że być może nie jest to wcale takie złe działanie. Wciąga.
Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej - ciekawe spojrzenie na nadmiar bodźców i możliwości w dzisiejszym świecie. Nie martwcie się, to nie jest żaden atak na kapitalizm, a przynajmniej ja tego tak nie odebrałem. Polecam każdemu, bo można wyciągnąć ciekawe wnioski.
Po pierwsze, nie szkodzić - ta pozycja może najmniej tutaj pasuje, ale nie znam nikogo, kto by jej nie przeczytał z zapartym tchem. Historia neurochirurga, który w przystępny sposób wyjaśnia, o co w tym wszystkim chodzi i jakie cholerstwa mogą nam się zagnieździć w mózgu. Z życia wzięte.

A wasze typy?

#ksiazki #nauka #ciekawostki
  • 199
@RDwojak "Gastrofaza" Mary Roach Książka opisująca wszystkie etapy pokarmu, od wyniuchania do wydalania. W bardzo ciekawy sposób opisuje czemu lubimy jak coś chrupie, jak ważna rolę odgrywa węch, albo czy można żywić się przez dziurę w brzuchu. Opisane w sposób łatwy do zrozumienia i zabawny. Raczej nie polecam osobom, które się brzydzą takimi rzeczami, za dużo szczegółów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kir91: Właśnie czytam "Krótką historię rozumu" Mlodinova - coś pięknego! Wiele źródeł i czyta się wspaniale. Dobrze wiedzieć że tego czytania będzie więcej :)

Uwielbiam Jima Baggota, bo ma rozum na karku i sam ma wątpliwości co do nowych teorii fizycznych
Teoria Kwantowa. Odkrycia które zmieniły świat
Historia teorii kwantowej od początku - czyli coś na co zawsze czekałem, próba wyjaśnienia mechaniki kwantowej w ramach jej odkrywania.

Początek. Naukowa