Wpis z mikrobloga

Moje zdjęcie na dzisiaj: Hala Stulecia/Ludowa w podczerwieni.

IR720, 50 mm, f/2; 30 sec, ISO 100

Ze względu na powtarzające się pytania, jak to zrobiłem, załączam instrukcję, którą kiedyś napisałem:

Poradnik IR
Na początku musicie zdobyć filtr który przepuszcza światło w bliskiej podczerwieni (i część widzialnego), zazwyczaj są oznaczone jako IR i liczbą oznaczająca długość fali w nm, od której filtr zaczyna przepuszczać.

Później bierzecie aparat i statyw i idziecie w plener. Najlepiej jeżeli będziecie mieli w kadrze tylko wodę, liście, niebo i ew. czarne budynki. Większość innych rzeczy wychodzi źle, np. jasne budynki wyjdą niebieskie.

Potrzebne jest też dużo światła jeżeli nie usunęliście filtra wycinającego podczerwień sprzed matrycy. Podejrzewam, że niewiele osób się odważy, bo modyfikacja jest nieodwracalna i traci się możliwość robienia zdjęć we właściwych kolorach w świetle widzialnym.

Ustawiacie się na statywie, nakręcacie filtr. Przestawiacie aparat w tryb live view, bo przez wizjer i tak nic nie zobaczycie. Ustawiacie ostrość, przy czym ważne jest aby zrobić to po założeniu filtra, bowiem podczerwień jest załamywana troszkę bliżej soczewki i trzeba ostrzyć inaczej. Jeżeli macie szczęście i obiektyw z taką skalą: http://cpn.canon-europe.com/files/education/infobank/lenses/dof-scale.jpg to czerwona kropka pokazuje, gdzie ustawiać właściwą odległość, jak strzelacie w podczerwieni.

Robicie zdjęcie. Koniecznie w rawie. Z jpegiem tylko się zrazicie i nic nie wyciągniecie. Za mała dynamika barwowa obrazu. Aby zdjęcie było dobrze naświetlone potrzebny jest długi czas naświetlania i mocno otwarta przysłona. Coś koło 15 s dla ISO 100 w pełnym słońcu przy przysłonie f/2.8 i około 30 s przy tej samej przysłonie w pochmurny dzień.
W nocy się nie da. Kiedyś naświetlałem zdjęcie przez 50 minut i nadal nic nie wyszło z tego. Ważne też jest, abyście nie używali wysokich czułości; ISO 200 to max. Matryce zazwyczaj szumią głownie na kanale czerwonym, a w tej chwili praktycznie tylko z niego zbieracie informacje.

Jak już macie fotkę, to będzie ona wyglądać tak: http://imgur.com/AhtykKH

Teraz przyszedł czas na obróbkę.
Opiszę proces, który wykorzystuje Lightrooma i Gimpa, ale na bank da się to zrobić np. w Darktable albo RawTherapee.

Po pierwsze potrzebujecie ustawić poprawnie balans bieli. Lightroom sobie z tym nie poradzi out of the box, dlatego trzeba utworzyć mu profil kolorystyczny, który umożliwi aż tak radykalną zmianę. Do tego celu służy osobny program: DNG Profile Editor.

Eksportujecie z Lightrooma jedno wasze podczerwone zdjęcie jako dng (Export -> Export to DNG) bez żadnej obróbki. Otwieracie je w DNG Profile Editorze. W zakładce "Color Matrices" zjeżdzacie z suwakiem "Temperature" do około -80 albo i więcej. Następnie zapisujecie tak zmodyfikowane zdjęcie jako profil kolorystyczny dla Waszego aparatu (CTRL+E). Jakby ktoś się pogubił, daję tutorial z yt: https://www.youtube.com/watch?v=wP3zsdSOadU

Restartujecie Lightrooma. Teraz w zakładce Camera Calibration w module obróbki zdjęć (na samym dole po prawej) powinien być widoczny Wasz nowo utworzony profil na liście "profile". Wybieracie go.

Można przystępować do właściwej obróbki.

Ustawiacie balans bieli (zazwyczaj automat sobie radzi poprawnie) i resztę ustawień.

Dokładnych wartości nie będę podawał, bo zależą od aparatu, ale chodzi o to, aby mocno podbić kontrast i clarity; zjechać ze światłami i ustawić nasycenie barw w zależności od potrzeb. Przy tym ostatnim warto jest wybiórczo obniżyć nasycenie takiego koloru, na jaki Wam wychodzą drzewa. Często też warto sprawdzić winietowanie, bo niektóre obiektywy bardzo mocno przyciemniają brzegi kadru w podczerwieni.

Powinniście mieć zdjęcie, które wygląda tak:
http://imgur.com/QaUHf7n.jpg

To już prawie koniec.
Teraz otwieracie je w jakimkolwiek edytorze grafiki, który umożliwia zabawę kanałami. Jedyne, co musicie zrobić to zamienić kanał czerwony z niebieskim. W GIMPie: Kolory -> Składowe -> Mikser kanałów. Kanał czerwony ustawiacie na 100% niebieskiego i 0% czerwonego, a niebieski na 100% czerwonego i 0% niebieskiego.

Teraz to już koniec. Możecie jeszcze na wyjściowym zdjęciu zrobić automatyczną korektę balansu bieli i jeszcze podbić kontrast, ale to już wedle życzenia.
kanaah - Moje zdjęcie na dzisiaj: Hala Stulecia/Ludowa w podczerwieni.

IR720, 50 m...

źródło: comment_otXlB1aqUQwZDesFvjoKX5LgSyM0OV2v.jpg

Pobierz