Wpis z mikrobloga

#pytanie #lte #router

Mirki pytanie, jaki router wifi na kartę sim / lte?

Wymagania:

- stacjonarny, bez baterii
- dobry zasięg wifi i dobre antenki do łapania LTE
- obsługa około 8 - 10 klientów na wifi na raz
- dobra cena

Na allegro przewija się masowo "powystawowy" router Huawei B593 za około 2 stówki - nic o nim nie wiem, warto to brać? Jakaś alternatywa w podobnej cenie?

(w ogóle skąd setki tych sprzętów "powystawowych" na allegro - jakaś promocja operatora w UK/DE?)
  • 8
@dobrykolega temat przerabiałem całkiem niedawno. Z tanszych rozwiązań to polecam d-link dwr-116 + Huawei e3372 można niedrogo wyrwać używany ten sprzęt spokojnie w 200zl się zmieścisz. Miałem na testach również z tym modemem tp-link mr3420 i była lipa. Z d-link dużo lepiej to działa aczkolwiek przy 10 klientach to też nie wiem jak się będzie zachowywać. Co do tego Huawei to też rozwazane rozważałem ale nie jest szczególnie polecany.
@M4rcin: zaproponowałeś routery 2 oraz 3 razy droższe - one się różnią tylko prędkością maksymalną czy czymś jeszcze? Nie wiem czy stać mnie na wydanie 600zł za obietnicę prędkości 300Mbps, której i tak nie rozwinę w praktyce :-(
@dobrykolega: LTE jest jedno osobowe. Jak nie masz routera lub modemu cat 6 lub wyższej to przy 2 lub więcej kompach internet zaczyna lagować. Przypuśćmy, że na 1 kompie masz YT w 720p, na drugim ktoś przeglada FB to trzecia osoba w grach ma pingi ok 200 i więcej. Przy cat6 czyli agregacji router łączy ze sobą dwa pasma i rozkłada ruch na nich. Wzrasta prędkość jak i stabilność połączenia. Najważniejsze
@M4rcin: dzięki za info - czyli mówisz, że to nie będzie zależne od funkcji dzielenia pasma w samym routerze? Kiedyś cały LAN działał na łączu 2/1MB i było elegancko :-D

EDIT: nie gram w gry wymagające dobrego pinga, także akurat ten problem pomijalny.
@dobrykolega: > w ogóle skąd setki tych sprzętów "powystawowych" na allegro

przyjrzyj się dokładnie - to jest T-Speedport II aka B593-s12 który różni się od tych "oficjalnych" s22 sprzedawanych w Polsce za ~400zł mniejszą ilością pasm i mniejszą obsługiwaną prędkością.

Na allegro można też trafić na jeszcze bardziej upośledzone B593 które obsługują tylko pasmo 800 MHz
@dfgg: dzięki, ale już za późno, kupiłem właśnie za niecałe 200zł takiego s12. Chyba. W każdym razie speedport II. Wg aukcji obsługuje lte 800 1800 2600 i prędkości do 100mbps. Nie mogę tego zweryfikować, na mojej wsi mam 1, maksymalnie 2 kreski LTE na 4 możliwe i prędkość 5 - 15 mbps zależnie od wiatru.

Do internetu wystarczy, w sumie tylko o to chodziło - zobaczymy czy większe anteny coś poprawią.