Wpis z mikrobloga

#afroradzi #fotografia

Zastanawialiście się kiedyś jak przyłapać piorun na fotografii ? Czy wymaga to ogromu farta ? czy wystarczy odpowiednia technika

Sezon burz przed nami więc macie i korzystajcie z tego wszyscy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zdjęcie przykładowe : t 30 sekund, f8 , ogniskowa 13mm, statyw, filtr przyciemniający równoważny +f 8
Z tego co pamiętam wykonałem z 10-12 zdjęć po 30 sekund każde i na jednym udało się złapać kilka błyskawic.
Afropolon - #afroradzi #fotografia

Zastanawialiście się kiedyś jak przyłapać pioru...

źródło: comment_nSUHb1HVW6t3misves9Eq0ntB4RYbTqC.jpg

Pobierz
  • 12
@Fafnucek: Musiało by być niezwykle szybkie ;-) szybsze od błyskawicy. Podejrzewam że wykrywał jakieś wyładowania elektromagnetyczne - ale to by oznaczało że jeśli za tobą piorun uderzy ( poza kadrem ) to i tak zdjęcie będzie wyzwolone.

Przy czasie 30 sekund i dość intensywnej burzy nie będziesz miał żadnego problemu z uchwyceniem kilku błyskawic.
Jedynie przy bardzo silnych podmuchach wiatru drzewa będą rozmazane.... co może akurat dobrze wyglądać na fotografii.
@Fafnucek: no jest. Zamiast konkretnego czasu ustawiasz tryb bulb i trzymasz "otwartą migawkę" do momentu błysku, po którym to puszczasz spust aby kolejne błyski nie przepaliły ujęcia - dużo zależy od siły wyładowań.

@Afropolon: tylko 30 sekundach i dość sporej ilości wyładowań mogą wyjść konkretne "przepały" można też po kilku błyskach zasłonić obiektyw do zakończenia danego naświetlania.
@krasnal_halabala: może inaczej, bulb to jest czas otwarcia migawki który ustalasz długością trzymania palca na spuście.
A co do przepaleń zdjęć to wszytko zależy od fotografowanej sceny, ale ogólnie tak można w uproszczeniu przyjąć że im dłuższy czas naświetlania tym większe ryzyko przepaleń
@laza: No może ja źle napisałem. Wiem co to bulb, ale żeby wyszło dobre zdjęcie (z tego co wiem, a jak pisałem jestem totalnym amatorem), to musi być dograny czas i przesłona. I zastanawiało mnie jak ma się czas "spod palca" do przesłony i naświetlenia zdjęcia
@krasnal_halabala: ma się tak samo jak byś ustawił konkretny czas np w trybie manualnym. Tylko z tym, że zazwyczaj "normalny" czas się kończy na 30 sekundach. A jak potrzebujesz dłużej np. w krajobrazach z dodatkowymi filtrami to stoper i trzymasz ile potrzebujesz.
Tylko dodatkowo to Ty działasz jako światłomierz i decydujesz czy dany czas jest ok, a przysłona to już zależy jaką chcesz mieć głębie ostrości.