Wpis z mikrobloga

#elektronika #laptopy #naprawa
ma ktoś jakiś patent na odratowanie zalanej piwem klawiatury w laptopie?
próbowałem już moczenia w wodzie demineralizowanej z płynem do naczyń i nic się nie zmieniło. Następny w kolejce jest płyn na bazie alkoholu izopropylowego. Jak to nie pomoże to chyba czeka mnie kosztowna wymiana (,)
  • 18
  • Odpowiedz
@zgroza199: Kąpiel w izopropanolu lub innym czystym alkoholu ale generalnie na dłuższą metę nie ma szans na ratunek. Może coś wskórasz ale za pół roku zaczną klawisza po kolei przestawać działać, ja tak miałem.
  • Odpowiedz
@zgroza199: Bez sensu że użyłeś płynu do naczyń, piwo nie jest tłuste więc surfaktant nie był potrzebny, a może nawet tylko zaszkodził. Jeśli to samo piwo to rozpuszczalnik polarny powinien wystarczyć, alkohol jest lepszy od wody bo szybciej wyschnie, ale i tak najtrudniejsze jest wymycie syfu, musisz wielokrotnie przepłukać klawiaturę w taki sposób żeby alkohol miał szansę dostać się wszędzie, gdzie piwo się potencjalnie dostało, i wymyć jego pozostałości.
  • Odpowiedz
@zgroza199: woda z płynem i potem obficie spłukać izopropanolem, chociaż teraz może już być za późno

Jeśli to samo piwo to rozpuszczalnik polarny powinien wystarczyć


@4833478: może nie jest tłuszczem, ale jest cukrem, a izopropanol nie rozpuszcza cukru
  • Odpowiedz
@zgroza199: Raczej małe szanse na odratowanie takiej klawy, zazwyczaj jakiś styk między dwoma warstwami folii się zwiera na amen i żadne terapie suszenia czy taplania w magicznych miksturach na to nie pomagają i trzeba kupić nową.
  • Odpowiedz
@nkrnpp: @TheDuck: po za klawiaturą częściowo szwankuje też płytka dotykowa a właściwie to jej przyciski. koszt nowego palmrestu to ok 450 zł, sama klawiatura 120 zł. spróbuję cały palmrest wykapać w izolu i zobaczymy co z tego będzie. Generalnie to szczęście w nieszczęściu że po za klawiaturą sam laptop jest chyba w nienaruszonym stanie.
  • Odpowiedz
@zgroza199: Myślę, że wątpię. Ale w sumie co masz do stracenia? Najwyżej kupisz nową.
Dwa razy zdarzyło mi się rozbierać klawiatury do czyszczenia na czynniki pierwsze. Zawsze jakiś klawisz ucierpiał przy demontażu/montażu i po jakimś czasie wypadał.
  • Odpowiedz
@zgroza199: Przyciski w touchpadzie są zazwyczaj lutowane i prawdopodobnie to one są przyczyną problemu, jeżeli masz trochę skilla to może uda Ci się je wymienić bez potrzeby kupowania całej płytki dotykowej. Koszt pewnie z 3-4 złote za elementy smd.

P.S. Jak chcesz tani izopropanol to szukaj denaturatu bezbarwnego (przed zakupem sprawdź skład dla pewności).
  • Odpowiedz
@TheDuck: wysłałem brata dzisiaj na zakupy bo to on mi zalał lapka, kupił 2.5 litra własnie deneturatu bezbarwnego. Wrócę dzisiaj z uczelni to od razu się za to bierzemy.
  • Odpowiedz
@TheDuck: To się dobrze składa bo akurat skołowaliśmy taki z zamykaniem ale nie specjalnie tylko po prostu taki akurat się trafił w pasującym rozmiarze. dobrze że o tym wspomniałeś bo miałem go nie zamykać.
  • Odpowiedz
@TheDuck: tak jak pisałeś kąpiel nie zdała egzanimu, klawiatura działa może minimalnie lepiej ale wciąż poniżej oczekiwań. Jutro z rana dzwonię do serwisu pytać czy wolą jak im przyniosę skręcony czy ze zdjętym palmrestem :/
  • Odpowiedz