Wpis z mikrobloga

3 190 - 1 = 3 189

Tytuł: Cienka Czerwona Linia
Autor: James Jones
Gatunek: powieść wojenna
★★★★★★★★

Powieść opowiada o żołnierzach kompani C jak Charlie i ich losach w czasie walk o Guadalcanal na Pacyfiku w czasie IIWŚ. Zapewne część z was kojarzy też film powstały na jej podstawie. Siłą książki są zdecydowanie bohaterowie. Nie śledzimy jednego protagonisty, ale małej grupki żołnierzy. Każdy z nich jest świetnie zarysowany, ma własny charakter, wady i zalety. Super też wypadają same opisy walki i życia żołnierskiego w dżungli. Nie ma tu tandetnego heroizmu, wszystko jest do bólu prawdziwe, autor nie stara się niczego wybielać czy upiększać. Nie brakuje opisów chwil ludzkiej słabości, okrucieństwa, pijaństwa, czy tchórzostwa. Sam niejednokrotnie zastanawiałem się jak ja bym się zachował na miejscu bohaterów powieści.
Jedyny minus IMO to fakt, że momentami gubiłem się w geografii walk i nie byłem w stanie się połapać, kto gdzie walczy, w jakim miejscu względem siebie znajdują się poszczególne jednostki, czy bohaterowie. Ale to jest chyba albo moja wada, bo często mi się to zdarza jeśli nie mam pod ręką mapki, albo po prostu przenoszenie takich opisów na język prozy jest dość skomplikowane i niezbyt efektywne.

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_NMwyVWfo7RpBG6PjQCxS9LDl589QXLkZ.jpg
  • 3
@robertvu: Niedawno skończyłem czytać i jedna z tych książek, które mimo, że nie są straszne to boisz się czytać. Myślę, że jest to to nieliczne dzieło, które doskonale opisuje jak druzgocząca jest wojna. Autor przedstawia podejście od wielu stron w tym od strony oficera, podoficera i szeregowca i ich różnych podejść do danej sytuacji. Dla mnie książka mimo dłużących się momentów pokazuje dobitnie jak straszliwa (psychicznie) jest wojna.

PS. Film obejrzałem