Wpis z mikrobloga

#diy i chyba #klimatyzacja
Nadchodzą mniejsze lub większe upały więc bobrzastus wpadł na pomysł jak by tu nie wyzionąć ducha i nie umrzeć z przegrzania kiedy siedzi w swoim żeremio-ogródku.
W skrócie - wydawać 3k PLNów na klimę mi się nie uśmiecha więc padło na chłodzenie mgłą.
Oczywiście - żadne profesjonalne rozwiązanie tylko radosna samoróbka na podstawie tego co można znaleźć w leroy, obi i temu podobnych miejscach.
Skoro samoróbka to planuję ciśnienie robocze rodem z wodociągów - 3-4 bary pewnie, jako zraszacze - dysza zamgławiająca do nawadniania
link
Mam do pokrycia taras (przykryty od góry w większej części balkonem sąsiada) wielkości ok 9m2, wysokość na której byłyby zamontowane - ok 2.5m.
Pytanie - ktoś już wpadł na równie błyskotliwy/beznadziejny pomysł i może się podzielić wrażeniami?
Generalnie - chodzi mi o to aby nie zmoczyć wszystkiego w okolicy, ideałem byłoby gdyby wszystko parowało zanim dotrze do ziemi/mebli.
Zrobiłem test ale w łazience i wieczorem, szczelność testówki też była "średnia" tak więc mam małe wątpliwości.
  • 12
  • Odpowiedz
@bobrzastus: u mnie w mieście w kilku miejscach stoją takie bramy robiące mgłę wodną i jest zasilane wprost z wodociągów bez żadnej dodatkowej pompy. Jak ci bardzo zależy mogę jutro strzelić z bliska fotkę dysz.
Jako ciekawostkę dodam, że kiedyś w klimatyzacji stosowano komory zraszania właśnie i był to bardzo tani i skuteczny sposób chłodzenia powietrza. Niestety teraz tak nie można bo zużycie wody. Natomiast w instalacjach klimatyzacyjnych sprzężonych z kolektorami
ZaQ_1 - @bobrzastus: u mnie w mieście w kilku miejscach stoją takie bramy robiące mgł...

źródło: comment_whLvXP3D1GnCSzVtbA6zIiy3iC8unuB8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Broximon: Fakt, nie o to prosiłem ;) Ale dla jasności, nie neguję wzrostu komfortu życia gdy ma się klimę w domu - chcę spróbować czegoś innego na początek - jak będzie nie takie to pójdę w Twoje ślady pewnie
@ZaQ_1: dzięki za info i za ciekawostkę - w coś takiego właśnie chcę pójść niemniej zależy mi na tym aby było wilgotno a nie mokro - zdjęcie dyszy zatem będzie na
  • Odpowiedz
@ZaQ_1: Wow... widzę że postanowiłeś nie brać jeńców i wytrzaskałeś sporo fot :) dzięki wielkie, aczkolwiek widzę że na ostatnim zdjęciu to chyba pompa wysokociśnieniowa :/ Dysze też wyglądają w cholere solidniej od tego co udało mi się znaleźć w cebulowej kwocie... muszę to jeszcze dobrze przeknuć. Wielkie dzięki raz jeszcze.
  • Odpowiedz
  • 1
@bobrzastus to nie pompa tylko reduktor, druga brama była wypięta do hydrantu.
Wysokociśnieniowe dysze zamglające pracują przy 4-5bar czyli mniej więcej tyle co w zwyczajnej instalacji wodnej.
  • Odpowiedz
@ZaQ_1: Jestem nemo w tych sprawach jednak... Generalnie zapatrzyłem się w opisy pro instalacji, tam używają pomp do 100bar.
Jutro jade na dzialke do rodzicow, sprobuje tam zrobic lepszy test.
  • Odpowiedz