Wpis z mikrobloga

Mirki i węgierki ściśnieniowało mnie z deko to też wyleje tutaj swoje gorzkiezale. Potrzebowałem wczoraj przewód HDMI, taki zwykły z 1,5 metra, normalny, najtańszy. Z racji tego że staram się jak mogę wspierać nasze małe sklepiki, to też udałem się do jednego z nich. Pytam sprzedawcy ile taki przewodzik kosztuje? On wypala że to zależnie od jakości, ale najtańszy 30zł. O Hui. Teraz pytanie, jakiej kurna jakości skoro sygnał tym przewodem przesyłany jest cyfrowo?!? Kabel za 150zł będzie działał tak samo jak ten za 30zł. Poprawcie mnie jak się mylę. Patafian zza lady próbował mnie chyba w wuja zrobić. Rozumiem sytuację gdybym potrzebował przewód z 5 czy 10 metrów bo jest szansa że przy takich odległościach sygnał gdzieś po drodze padnie. Odwróciłem się wobec tego na pięcie i kupiłem na znanym portalu za...


#gorzkiezale #elektronika
  • 6
Kabel za 150zł będzie działał tak samo jak ten za 30zł. Poprawcie mnie jak się mylę.


@Awkward_Tit: Mylisz się. Sygnał jest kodowany cyfrowo, to oczywiste, ale przesyłany przecież "normalnym", analogowym szybkozmiennym napięciem. Kiepskiej jakości przewód nie przeniesie sygnału z powodów jak zawsze: tłumienie i dyspersja. Będą błędy w ramkach i obrazu albo nie będzie wcale ("no signal"), albo urządzenia zestawią połączenie na niższych parametrach: słabsza rozdzielczość, niższa częstotliwość odświeżania.
@nkrnpp: dyspersja może zachodzić z różnych przyczyn, chodzi po prostu o zależność prędkości sygnału w medium w zależności od jego częstotliwości. To najlepiej widać (i jest największym problemem) w kablach światłowodowych, gdzie wprost wpuszcza się wiele modów (częstotliwości). Podobnie dzieje się dla wysokich częstotliwości transmisji właśnie w szybkiej transmisji obrazu czy sieci - ethernet.

Ładne obrazki są np. tu: https://www.quora.com/What-determines-the-bandwidth-of-optical-fiber-versus-copper-wire

przy tej długości nic nie tracisz.


@anna-frasyniuk: ta długość jest