Wpis z mikrobloga

@Akira: Cisco to mistrzowie sieciowego matketingu.
ich produkty wcale nie sa lepsze, od innych, mają beznadziejną gwarancję (o ile nie kupisz SmartNeta), nie masz aktualizacji softwareu (o ile nie wykupisz smartneta), są drogie, itp, ale każdy robi CCNA i zna przynajmniej podstawy konfiguracji.
Kiedyś dostarczałem klientowi produkt cisco - wartość ok 40K - oczywiście dostawa nie na czas itp. jak z klientem rozmawiałem, to stwierdziliśmy, że dużo taniej, a może nawet
@wacek_1984: z juniperem nie miałem do czynienia. microtik to raczej taki small business

HP moim zdaniem bije na głowę switche 2960 serwisem i aktualizacjami - w cisco standardowo masz odesłać switcha, a oni odeślą ci naprawionego - chyba, że wykupisz smartneta, to wtedy nawet na następny dzień będziesz mieć nowego.
aktualizajce softu? tylko jak wykupisz smartneta....
HP daje na większość sieciówki zaawansowaną wymianę w następny dzień roboczy - czyli dostajesz switcha,
@FidoRS: akademia cisco też nie jest taka do końca zła(chyba), bo żeby wiedzieć jak skonfigurować switcha to musisz wiedzieć, co i jak i dlaczego - chyba, że robisz to bezmyślnie - nigdy nie robiłem CCNA itp, więc nie wiem jak to wygląda od środka i czego uczą, ale wiem, że wiele osób po tych kursach to tacy informatyczni analfabeci - w sensi zrobi tak jak pokazali, ale nie wie dlaczego tak
@strikingsurface: nie wiem czy wiesz ale telco czy korpo które mają dobre umowy z panami na C, kupują ich sprzęt za ułamek ceny i w tym jest opłacalność tego sprzętu.Normalnie np kupowanie jako zwykły klient jest nie opłacalne. Mówisz o 2960-x czy o 2960? Bo to chyba jednak trochę różnica ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@TypowyXD: wiem za ile kupują... handluję takim sprzętem i wiem też, że moim zdaniem C jest przecenione, nawet po upustach, bo panowie z HPka, Huaweia, czy każdego innego producenta też mogą zrobić upust na projekt. Nie piszę tego z punktu widzenia mirka z wykopu tylko z punktu widzenia która z tym sprzętem obcuje.
Co nie zmienia faktu, ze najlepiej zaczynać przygode z cisco bo najłatwiej z praktyką i pracą w przyszłości. Mając juz jakies doswiadczenie jako sieciowec sadze ze zdanie certyfikatu od innego producenta to 'chwila'.
@strikingsurface: A ja zachęcony perspektywami zrobiłem wszystkie CCNA. Uczą od podstaw. Od budowy atomu i przewodnictwa prądowego, algebry Boole'a, itp. po protokoły z naciskiem, że to są poprostu języki komunkacji i dość dokładnym ich objaśnieniem. Idąc po 2 latach szkoły CISCO na studia jako informatyk, to przez pierwszy rok się nudziłem, bo już wszystko wiedziałem o podstawach infy. Dziś nie jestem rasowym @informatykza15k, ale tylko dlatego, że rozwój w karierze
@Akira od książki do przyswojenia materiału jest długa droga xD

@strikingsurface Cisco daje nawet 70% rabatu względem ceny katalogowej + różne gratisy
Kontrakt serwisowy jaki sobie wykupisz taki masz- może być NBD a może być i 4h, przy większości kontraktów masz tak, że wysyłasz RMA, dostajesz sprzęt a stary odsyłasz do dwóch tygodni
@Pienio69: -70 to przy mega dużych zamówieniach. Osobiście widziałem -70 ale parę lat temu jak się "chińczyki" kupowało.
I pamiętajmy, że są to upusty od listprajsa - czyli cen wymyślonych przez pana za biurkiem który stwierdził, że w takiej cenie powinien to kupić end user, a która to ma się nijak do wartości rynkowej sprzętu (bo już widzę, jak ktoś kupuje GLC-SX-MMD= za 500USD netto , albo WS-C2960X-24TS-L za 2400 USD
@strikingsurface Przecież to głównie kwestia potrzeb klienta. Nie mówię że Cisco jest tanie - ale ma swoje wady i swoje zalety i czy komuś się to podoba czy nie, w świecie globalnych korpo Cisco nadal będzie zajmowało pierwsze miejsce.
Co do trzymania dodatkowego sprzętu 'na stocku', tak się robi ale w przypadku lokalizacji, które maja bezpośrednie wsparcie techniczne przez kogoś na miejscu, z zastrzeżeniem że dotyczy to miejsc gdzie tych pudeł jest
Cisco ma jeszcze jedna zaletę - jest popularne a certyfikacje i kompetencje maja ludzie na całym świecie. Z punktu zarządzania dużym środowiskiem, gdzie wewnętrzne centra wsparcia są często przenoszone (ze względu na koszty, warunki polityczne) to jest ważne żeby móc znaleźć ludzi którzy mają pojęcie na całym świecie, a nie być ograniczonym do jednego kraju