Wpis z mikrobloga

Wittenoom, Australia, 1962. Konkurs napełniania beczek na czas… azbestem.
Z dziesięciu mężczyzn widocznych na zdjęciu, dziewięciu umarło wkrótce na choroby będące skutkiem kontaktu z rakotwórczym azbestem.

Ogólnie z tych powodów zmarło w tym miasteczku ponad dwa tysiące osób – robotników, mieszkańców a nawet tych będących przejazdem. W 2006 roku odłączono prąd a władze Australii zdecydowały o wymazaniu miasta z map (zalecano je zamknąć, wyburzyć budynki, drogi biegnące do miasta zamknąć lub zmienić ich przebieg). W czasach największego rozkwitu (1966) liczyło 20 000 mieszkańców. Mimo decyzji o likwidacji, liczba ludności miasta oscylowała w okolicach 30 osób, które odmówiły wyjazdu. Miasteczko, mimo zagrożenia stało się popularnym celem turystycznym (jako ghost town) – działał nawet sklepik z pamiątkami sprzedający magnesy „Byłem w Wittenoom i żyję”.

Wittenoom znajduje się 13 godzin jazdy samochodem od Perth. Początek wydobycia azbestu przypada na 1938 rok. Druga wojna światowa zwiększyła zapotrzebowanie na ten minerał i przyczyniła się do gwałtownego rozwoju miasteczka. Pod koniec 1966 roku Wittenoom zaczęło pustoszeć – lecz nie z powodu zagrożenia dla zdrowia, ale z powodu południowo-afrykańskiej konkurencji – australijskie kopalnie przynosiły straty. W latach 70 rząd ujawnił rozmiary tragedii.
O mieście powstała książka - Blue Murder z 1989 roku.

Żródla: Alastair Bennett „Poza Mapą” wyd. PWN, Daily Mail
#fotohistoria #ciekawostki #historiajednejfotografii #azbest
Novigrad - Wittenoom, Australia, 1962. Konkurs napełniania beczek na czas… azbestem. ...

źródło: comment_wKxCpeSVUjtVLfjZITuTpAT2gzFXzdiM.jpg

Pobierz
  • 8