Wpis z mikrobloga

Hej mirki!(: Noszę się z zamiarem kupienia drukarki 3D. Jeszcze się nie zdecydowałam, bo mam wątpliwości dotyczące jej użyteczności... Czy wydrukowane przedmioty są funkcjonalne? Tzn. jak wydrukuję sobie np. rączkę do szafki, to czy się nie rozpadnie po tygodniu? Jak z przykręcaniem takich rzeczy? Da się to w ogóle gwintować? Czy w kontakcie z wodą się nie rozpadają? Jakieś inne uwagi?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje!

#drukarki3d #druk3d #3dprinting
  • 11
@karola2401:
Mowa pewnie o budżetowym druku FFF? Wydruk to po prostu kawałek plastiku. Można wykonać części funkcjonalne.
Gwintować można - ale to ciągle będzie gwint w plastiku. Można zaprojektować miejsce na wtopienie nakrętki, a nawet użyć insertów.
@karola2401:

A jaki jest orientacyjny koszt wydruku takiej raczki do kosiarki (eksploatacja i materiał)?


http://3dwpraktyce.pl/2017/05/kosztuje-domowy-druk-3d/
Tl;dr: jeśli nie liczysz kosztu zakupu drukarki i swojego czasu, to kilka złotych.

Fajne byłoby sobie wydrukować np. pojedynczą puszkę podtynkową.

Czy jest jakiś powód dla którego puszka drukowana będzie lepsza od puszki ze sklepu? ;)
Pytanie "co myślisz drukować?" uważam tutaj za najważniejsze. Na razie padły dwa przykłady rzeczy, przy których nie rozumiem sensu ich
@karola2401: Hej Mirku. Koszt wydruku - materiał na kg więc łatwo oszacować, przy jakim % wypełnienia będzie ile g/kg potrzeba + czas przygotowania modelu i czas (i energia) na wydruk.
Funkcjonalność/wytrzymałość - w podstawowym druku FFF korzysta się z PLA lub ABS. Wydruk będzie mocny jak wypadkowa wytrzymałości materiałów i poziom wypełnienia. Mi się udało zrobić ostrze, którym się zaciąłem, tak na marginesie (ale ostrość uzyskałem po ułamaniu elementu, nie z
@karola2401 koszt wydruku można sobie łatwo obliczyć instalując program Cura i wczytując pliki np z thingiverse. Po wrzuceniu pliku i wybraniu procentu wypełnienia wyświetli Ci się czas druku oraz ile filamentu (teoretycznie) zostanie zużyte.