Wpis z mikrobloga

@rvsky: Nie kupuj produktów na zasadzie "a bo ten jest z reklamy", tylko wybieraj według stosunku ceny i jakości, nie patrząc na markę. Zwracaj uwagę na promocję, przejrzyj gazetkę idąc do sklepu. Jeśli potrzebujesz czegoś do jedzenia na dziś/jutro, to popatrz czy nie ma wyprzedaży produktów z krótkim terminem ważności.
@rvsky: możliwie dużo obligacji, akcji, możliwie dużo zarabiam i płacę możliwie jak najmniej podatków (choć akurat teraz to nie jest prawdą), staram się trzymać wszystkie pieniądze w różnych formach przynajmniej na 5% rocznie netto.

Wydawać też w sumie mało wydaję choć tu dużo lepszym podejściem jest po prostu zarabianie więcej niż nadmierne ograniczanie wydatków lub bawienie się w zaoszczędzenie np. 100 pln kosztem 10h miesięcznie.
@xetrov: jak można trzymać dużo obligacji na przynajmniej 5% rocznie netto? Czy chodzi średnią stopę zwrotu z całego portfela?

@rvsky: Tak jak już pisali - najpierw zapłać sobie - czyli wpłacasz sobie na lokatę / konto oszczędnościowe. Wiesz ile przeciętnie wydajesz miesięcznie? Wiesz jaka jest struktura wydatków? Jak będziesz to miał zrobione (często konta internetowe pozwalają posortować wydatki ze względu na to gdzie wydajesz - o ile płacisz kartą) to
@szcz33pan: moje wybory nie są zbyt szczęśliwe bo na jednej wtopiłem i jeśli coś odzyskam to dopiero w okolicy 2019 roku więc nie traktowałbym się jako dobrego doradcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xetrov: no z tymi korporacyjnymi to takie pewniaczki i dobre firmy jak Pepsi etc to mają jednak znacznie mniej bo 2-3% jak dobrze pójdzie. Za to te mniej pewne może i kuszą lepszym % ale chyba firma może się złożyć.
@szcz33pan: na szczęście reszta jest ok, dlatego zresztą liczę tylko na te 5% średnio i to mi wystarczy. Nie są to oczywiście forexowe stopy zwrotu ale za to niewiele z tym robię poza w miarę regularnym dokupowaniem. Choć mam też strzały jak np. z cdprojektem, tam to jest konkretna kwota i konkretny zwrot.
@rvsky:

Wszystkie monety z portfela wrzucam do puszki. Co roku jest to moje wsparcie "funduszu wakacyjnego". Daje się oszczędzić od ok. 800 do nawet 2000 zł rocznie ( ͡º ͜ʖ͡º)

Mam zaplanowany budżet i staram się go trzymać. Co śmieszne, wcale nie powoduje to u mnie jakichś mega wyrzeczeń. Wiem +/- ile zarobie, ile będę musiał wydać, a ile będę mógł oszczędzić.

Jeśli przekroczę budżet to