Wpis z mikrobloga

Kurz po popularności #16personalities na wykop.xd już zdążył opaść

tl;dr społeczność wykop.pl a społeczeństwo ogólnie to zupełnie inne sprawy, patrz obrazek

Ja w #mbti - bo 16personalities to tylko jeden z testów wykorzystujących tę metodę - jestem mocno zainteresowany od jakichś kilku miesięcy. Sam podział na typy osobowości jest dosyć ciekawy, rzeczowy (dosyć daleko mu od testów pokroju - jakim kawałkiem bułki jesteś) oraz pomaga w pewien sposób w przede wszystkim zrozumieniu i poznaniu siebie i innych ludzi. Znając twoje cztery literki w dużym stopniu można ocenić czego spodziewać się po danej osobie, jak się będzie zachowywać, na co reagować, co ją będzie interesowało, co nudziło i wiele różnych aspektów funkcjonowania jednostki.

Jestem też w stanie już po kilku książkach i artykułach i dyskusjach określić mniej więcej twoje cztery literki po twoim zachowaniu. Jak widać działa w dwie strony Jakiś ESTJ mógłby uznać że to bez sensu tak robić bo to tylko ciekawostka, ale mi autystycznemu INTP pomaga utworzenie sobie takiego profilu w głowie w kontaktach z ludźmi i lepszym zrozumieniu ich i ich motywacji.

Oczywiście to tylko pewna pomoc i wskazówka - można utworzyć stereotyp, ale nie znajdziesz ludzi którzy są idealnie jak dany typ, nie można zaszufladkować tak po prostu 7 miliardów ludzi według tylko 16 teoretycznych kategorii, bo każdy z nas jest jednostką, indywidualnością, ale tak jak pisałem wyżej - te ramy MBTI pomagają i tak jak rajcują mnie tak samo musiały rajcować Junga który dał podwaliny pod to wszystko i sam był INTP ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale do rzeczy. Znany jest podział, zwłaszcza na wykopie, na normików i hmmm... nienormików - różnie zwanych w różnych środowiskach, epokach i językach - outsiderzy, piwniczaki, roboty, weaponised autists, odludki, pustelnicy. Zawsze mnie zastanawiało skąd tutaj jest taki trochę kult #przegryw, przecież wyniki z wykopu wyświetlały mi się w wyszukiwaniach w googlach już w 2011 roku na długo zanim tu miałem konto i nie pomyślałbym migdy że to jest jakaś wyjątkowa czy szczególna strona. Dlaczego przyciąga tutaj taki specyficzny typ osób? Nie wiem, choć się domyślam, przede wszystkim jest w internecie, gdzie spędzanie wolnego czasu online jest raczej domeną pewnych typów osobowości, którzy kilkanaście lat temu woleli po prostu zostać w domu i oglądnąć ulubiony serial czy rozwiązać krzyżówkę, tylko o tym głośno nie było bo nie było medium w którym mogliby się w komfortowych warunkach zrzeszyć ( ͡º ͜ʖ͡º) - miliony indywidualnych światów, które w 2k17 nadal są milionem indywidualnych światów tyle że połączonych siecią Internet ( )

Creme de la creme:
Przeprowadziłem badania - metodą iksde polegającą na wklepaniu tagu w wykop i zapisywaniu na kartce poszczególnych typów osobowości z postów od góry do dołu. Nie byłem szczególnie dokładny, nie chciało mi się sprawdzać czy ktoś nie dodał swojego wyniku dwa razy, nie mogłem zebrać wszystkiego przez świetnie działające tagi i nie zweryfikowałem wyników dwa razy. Dane także nie powinny być brane dosłownie i dokładnie, gdyż próba jest za mała (153 osoby), a samym profesjonalnym badaczom wychodzą różne procenty przy przekroju populacji, ale nie da się nie zauważyć tutaj na wykopie pewnego zjawiska i trendu. Musicie moim danym dać domniemanie prawdziwości - jeżeli ktoś mam więcej autyzmu i samozaparcia aby zrobić dokładniejsze badanie - bardzo proszę, może mnie sprawdzić, zresztą jestem pewien że gdzieś błąd jest.

Wyniki są może nie tyle co zaskakujące (a przynajmniej dla mnie), co interesujące.
Dokładne dane:
INTP: 17%
INTJ: 14%
INFP: 11%
INFJ: 7%
ISTP: 7%
ISTJ: 7%
ISFJ: 6%
ENFP: 6%
ENTP: 5%
ISFP: 4%
ESTP: 4%
ESTJ: 3%
ESFJ: 3%
ENFJ: 2%
ESFP: 2%
ENFJ: 2%

Udział na wykopie poszczególnych osi
Introwertycy: 73% (!) Ekstrawertycy: 27%
iNtuicyjni: 64% Sensorzy: 36%
Logika (T): 59% Uczucia: (F) 41%
Spontaniczni (P): 56% Schematyczni (J): 44%

Na wykresie tak jak wg legendy, porówany jest pomarańczowy wykop i niebieski przybliżony udział w społeczeństwie.

Typowy wykopek to INTP, ale zwróćmy uwagę na inny fakt - osoby o typie INxx stanowią aż 49% społeczności wykopu a przynajmniej tych, którym chciało się zrobić test i pochwalić wynikami. To może tłumaczyć, dlaczego niektóre osoby tutaj łatwo rozumieją sytuację i sposób myślenia innych, a przynajmniej ja mam takie odczucia - o wiele lepiej identyfikuję się z wykopkami piwniczkami niż z losowymi trzema osobami siedzącymi obok mnie w pociągu czy tej grupie głośnych dziewczyn przechylających somerki na końcu przedziału (ehh poniósł mnie stereotyp, ale przynajmniej nie użyłem słowa normik ( ))

Mam wiele przemyśleń innych jeszcze, ale brakuje mi czasu, siły w paluszkach bo boli od klawiaturki, siły intelektu bo nie jestem najlepszy w przelewaniu swoich myśli na papier, co widać pewnie po chaotycznym stylu i zostawię tak to o tutaj na mokroblogu.

Mam nadzieję że zaciekawiłem tematem i życzę samczej kawusi i miłego wieczorku.

I patrzcie na wykres, jest fajny.

#psychologia #wykresy #statystyka #wykop

m.....c - Kurz po popularności #16personalities na wykop.xd już zdążył opaść

tl;dr...

źródło: comment_GIXetMgYb6viUtWEHRKZ7FTpRWajdr3w.jpg

Pobierz
  • 3