Wpis z mikrobloga

Cześć. Szukam kogoś kto płacił podatek za zarobione pieniądze na kryptowalutach.
Załóżmy, że w 2015 roku wpłaciłem na konto na polskiej giełdzie 1000 zł. Kupowałem i sprzedawałem różne waluty i w rezultacie w 2017 roku wypłaciłem z tego samego konta polskiej giełdy 2000 zł - czyli zarobiłem 1000 zł.
Jeśli zapłacę podatek w wysokości 1000 zł * 18% = 180 zł to rozliczę to zgodnie z istniejącymi interpretacjami?
Szukając informacji w internecie nie znalazłem opisu dokładnie takiej jak moja sytuacji. Z góry dzięki za odpowiedzi.
#bitcoin
  • 21
@OtozToWszystko: jeśli robiłeś transakcje między krypto a PLN w 2015 i 2016 to powinno się to znaleźć w Twoich minionych PITach za te lata. W 2018 rozliczysz te, które robiłeś w 2017 roku.

Przynajmniej ja to tak czuję po tym co sam próbowałem wykminić na tematy podatkowo-kryptowalutowe.
@gitasek: a co rozumiesz jako transakcje? Wpłaciłem pieniądze w 2015 roku. Wypłacam w 2017. Czy transakcją jest każda operacja na giełdzie, czy też wpłata na giełdę i wypłata z niej na konto?
Interesuje mnie czy urząd skarbowy interesuje to co działo się na giełdzie czy tylko to jaki przelew wyszedł z mojego konta w 2015 roku, a jaki na nie przyszedł w 2017.
@OtozToWszystko: Według wielu każda transakcja między "prawdziwą" walutą a krypto wymaga osobnego opodatkowania. Ogólnie jest to śliski temat, nie ma oficjalnych źródeł itd. Jedni mówią, że każda transakcja wewnątrz giełdy, inni że tylko wypłata z giełdy.

Ja osobiście trzymam się aktualnie tej opcji, że każda transakcja. Jest to chyba bezpieczniejsze zanim nadejdą jakieś regulacje i oficjalne interpretacje.
@OtozToWszystko: z tego co kojarzę to nie można wliczyć straty z poprzedniego roku rozliczeniowego, co innego jakbyś w 2017 robił wpłatę i wypłatę to wtedy dochód wyniósłby właśnie 1000zł. Nie zapominaj że w polsce jak w lesie tu nawet chcąc płacić podatki do końca nie wiadomo jak bo interpretacja jest gówno warta.
@gitasek: ciekawe jak ktoś jedzie botem i ma miliony transakcji to jak to rozliczyć
@ziomekg: No właśnie nasze prawo podatkowe jest dziurawe pod tym względem. Najlepiej się bawić na parach krypto-krypto, albo korzystać z USDT. Wtedy nie zahaczasz o dochód w żadnej uregulowanej walucie.

@OtozToWszystko: Prawda jest taka, że nawet oba sposoby mogą być złe albo i oba dobre. Jeszcze tego oficjalnie nie wiadomo.
@ziomekg: @gitasek: Czyli reasumując - zakładając, że wpłaty dokonałem w 2017 roku i mamy 30. grudnia 2017 roku - to powinienem czym prędzej wypłacać za pomocą giełdy pieniądze, żeby móc rozliczyć realny dochód? I jeśli chcę handlować dalej to wpłacić znowu pieniądze na giełdę na początku 2018 roku. Toż to głupie! :) Chyba, że po prostu w picie za 2017 rok wykażę wpłatę na konto giełdy, a w 2018 roku
@OtozToWszystko: Niee, chodzi o transakcje miedzy np BTC a PLN w danym roku.

Pierwsza interpretacja:
Przypuśćmy, że w styczniu kupiłeś BTC za 1000zł, a w lutym zamieniłeś to transakcją na 1120zł to masz 120zł zysku i liczysz podatek. Potem znowu kupiłeś za całe 1120zł BTC w lutym, a w kwietniu zamieniłeś na 1697zł więc masz 577zł zysku z czego liczysz podatek.

Druga interpretacja:
Druga interpretacja to właśnie to co opisałeś, ale
@gitasek: Odnosząc się do pierwszej interpretacji:

Kupiłem BTC za 1000zł i sprzedałem za 700zł. Następnie kupiłem BTC za te 700zł i potem sprzedałem za 1500zł. Wszystko działo się w jednym roku i żadnych pieniędzy nie wypłaciłem z giełdy.
1. Czy podatek liczę od zarobku 1500 - 700 = 800zł i poprzedzająca zysk strata nie ma wpływu na ostateczny podatek, który płacę, czy ma?
2. Jeżeli nie mam żadnych wpłat na konto
@OtozToWszystko: Widzisz nie ma regulacji a ty się pytasz na wykopie, jak to ma wyglądać. Skąd oni mają to wiedzieć skoro nawet US nie ma dokładnie tego sprecyzowanego. Jak chcesz być fair to zapłać podatek z kwoty którą wypłacasz na konto bankowe. Jeśli mniej fair to zapłać z 1000 którego zarobiłeś. W razie wezwania udasz głupka i zapłacisz resztę jeśli to będzie konieczne. Mandatu raczej nie będzie.
Po pierwsze pamiętaj, że
@Non_vincere_te: taki mam też zamiar, zapłacić od tego 1000zł. Tamta sytuacja była hipotetyczna, pieniądze na giełdę wpłaciłem w tym roku i w tym pewnie wypłacę. Wykaz moich transakcji zawiera ponad 500 różnych wymian, więc chyba bezsensownym byłoby rozliczanie każdej wymiany.
Dziekuję wszystkim ( @gitasek: @ziomekg: ) za opinie i porady.
( ͡ ͜ʖ ͡)
@OtozToWszystko: kurde ludzie, tutaj sie pytacie....najlepiej zadzwon sobie do Krajowej Informacji Podatkowej i tam ci wszystko powiedza(ja tak zrobiłem) jak wpłaciles w 2015 na gielde to tylko w 2015 mozesz sobie ta kwote odliczyc jako koszt uzyskania przychodu.(no chyba ze prowadzisz DG to mozesz z wczesniejszych lat.
Pytalem czy mam zaplacic podatek z z obrotu na gieldzie, to co mi wyszlo na plus w zlotowkach czy to co wyplacam na konto