Wpis z mikrobloga

@a231: nie mogę zapisywać plików przez np. sublime, jeżeli nie dam chmodów na folder. To samo jak zrobię sobie np. npm install. Chciałbym, żeby to banglało i nie sprawiało mi kłopotów potem gdy wrzucę projekt do sieci.
W sumie to nie mam pojęcia czy jak dam 777 na folder a potem wrzucę na serwer to czy to nie będzie złe
W sumie to nie mam pojęcia czy jak dam 777 na folder a potem wrzucę na serwer to czy to nie będzie złe


@rvsky: Będzie. Prawdopodobnie edytujesz pliki systemowe, a mieszanie z nimi to początek do rozwalenia systemu.
via Android
  • 0
@a231 daje 777 tylko na folder projektu. Zrobie reinstall ubuntu i moze to mi pomoze. I tak musze bo mam windowsa na 2 partycji a nie chce
@rvsky: W 99% przypadków powinieneś pracować w katalogu domowym, grzebanie w innych miejscach może zepsuć system, jeżeli nie wiesz, co robisz. A patrząc na Twoje komentarz to ze znajomością systemu jeszcze u Ciebie słabo ;)
tak, tylko w czym rzecz?


@rvsky: no chyba nie. Każdy plik (katalog to też plik) ma przynajmniej:
- właściciela
- grupę
- uprawnienia dla właściciela (prawo lub jego brak w zakresie odczytu, zapisu, wykonania)
- uprawnienia dla grupy (prawo lub jego brak w zakresie odczytu, zapisu, wykonania)
- uprawnienia dla wszystkich innych (prawo lub jego brak w zakresie odczytu, zapisu, wykonania)
Dodatkowo każdy plik w systemie może mieć bardziej szczegółowe uprawnienia