Wpis z mikrobloga

@Walther00: Przecież nazizm to nic innego jak socjalizm z dodatkiem szowinizmu, a socjalizm jest dominującą cechą lewactwa. Co jest nieprawdziwego w tym tytule?
Niestety propaganda komunistyczna przez lata wmawiała ludziom, że wszelka reakcja jest tożsama z nazizmem i teraz trzeba tę propagandę odkręcać.
@alphabeta: Nacjonalizm to nie szowinizm, a poza tym według mnie PiS nie stawia dobra narodu tak wysoko, żeby można było ich nazwać nacjonalistami. Ale mimo wszystko można ich śmiało podciągnąć pod lewactwo, ze względu na mocny pociąg do socjalizmu.
@alphabeta: Nie jest. Ale byłem pewien, że przyrównałeś w swoim pierwszym komentarzu PiS do nazistów, więc się do tego ustosunkowałem negatywnie. Jeśli ich nazywasz po prostu lewakami, to mogę się z tym zgodzić.
@nudis_verbis: Hitlera nie da się umieścić na klasycznej lini prawactwo/lewactwo, gdyż czerpał z obu tych źródeł.

Prawactwo:
- Odwoływanie się do tradycji germańskiej i wielkich niemiec
- Patriotyzm (a właściwie jego skrajność - nacjonalizm)
- Antyfeminizm
- Walka z aborcją wśród niemek (nawet kara śmierci dla aryjskiej kobiety), kazuistyczne prawodastwo odnośnie aborcji (niemki niepełnosprawne, inne narodowości).
- Konkordat z Watykanem, choć trzeba przyznać, że relacje kościół- III rzesza układały się różnie
@imago96: Krytykował bolszewizm i komunę głównie ze względu na ich ponadnarodowość.
Co się tyczy walki z aborcją wśród Niemek: eugenika to typowo lewicowy pomysł. Prawica jest za bezwzględnym zakazem aborcji, bo opiera się na założeniu, że płód jest człowiekiem - w takim wypadku nie może być tutaj kompromisu.

Co do interwencjonizmu: nie jest jeszcze socjalizmem, choć może prowadzić do niego prowadzi w dłuższej perspektywie. Odpowiadając Twoje pytanie: interwencjonistów nie będących socjalistami