Wpis z mikrobloga

Cześć Wam,

Dziś będzie długi wpis, ale myślę, że temat i całą historia warta przeczytania( ͡° ͜ʖ ͡°)

Każdy fan filmu „Powrót do przyszłości” zna scenę z drugiej części, kiedy Marty McFly dostaje „samowiążące” buty Nike. Nie każdy jednak zna historię tych butów. Jeśli Cię ona interesuje lub jeśli lubisz ten film – zapraszam do lektury ;)

Druga część niezwykle popularnego filmu o podróżach w czasie, przyciągnęła wiele firm, które chciały pokazać się w świecie przyszłości. Produkcja przyciągnęła takich gigantów jak: AT&T, Pizza Hut, Texaco, Pepsi oraz Nike. Z wszystkich tych firm to właśnie Nike zostało najbardziej zapamiętane. Wszystko za sprawą butów „Nike Air Mag” które Marty McFly nosił będąc w przyszłości.

Za ich projekt odpowiedzialny jest Tinker Hatfield związany z Nike od 1981 roku. Sam Hatfield przyznaje, że zaprezentowane w filmie buty nie działały. Do ich „działania” potrzebnych było kilka osób (patrz zdjęcie), natomiast ich podświetlenie było możliwe dzięki większej baterii, którą Michael J. Fox miał przy sobie podczas kręcenia scen z butami.

Na przestrzeni lat, do Nike oraz Hatfielda docierało wiele pytań i próśb fanów odnośnie wypuszczenia na rynek butów z Powrotu do Przeszłości. Kiedy w internecie powstała petycja na ten temat i znalazło się w niej 30 000 podpisów, Hatfield nie miał wątpliwości – buty muszą powstać. Do współpracy zaproszono Tiffany Beers, inżyniera do spraw tworzyw sztucznych. Jej wcześniejsze projekty polegały na budowaniu plastikowych wersji metalowych urządzeń. Prace nad butami zajęły 3 lata i w 2007 roku był już gotowy prototyp z działającym oświetleniem lecz niedziałającym „samowiązaniem”. Kolejnym minusem był fakt, że buty musiały być ciągle podpięte do zasilania z sieci. Przeszkody technologiczne sprawiły, że projekt odłożono do 2011 roku, kiedy to udało się wypuścić wersję z działającym oświetleniem, ale nadal bez automatycznego wiązania. Firma Nike postanowiła wyprodukować 1500 par butów „Air Mag” i wystawić je na sprzedaż w aukcjach. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na fundację Michaela J. Foxa walczącą z chorobą Parkinsona. Średnia cena za parę wyniosła 3797$, co razem z innymi donacjami (m.in. od Google) dało 9,4 miliona dolarów dla fundacji Foxa.

To nie był jednak koniec.

Technologia poszła do przodu a szef Nike dążył do tego, aby stworzyć prawdziwie działającą parę „samowiążących” butów Nike. Tiffany Beers dostała wolną rękę i mogła przeznaczyć ogromną ilość pieniędzy na badania i projektowanie. Po wielu miesiącach prób, testów i badań, projekt był praktycznie ukończony. Nike narzuciło nieprzekraczalny termin pokazania światu nowych butów. Data oczywiście nie była przypadkowa – 21 października 2015 roku – dzień do którego Marty McFly przybywa w „Powrocie do Przyszłości”. Sama premiera też nie była standardowa. Pierwsza para butów nie mogła trafić do nikogo innego jak nie do Michaela J. Foxa. Tinker Hatfield wysłał też list do aktora w którym opisuje cały pomysł i kończy go piękną ilustracją a także żartobliwym cytatem z filmu: „If my calculation are correct… your pair should be with You shortly” – to było nawiązanie do postaci Doc’a.

W mediach społecznościowych zawrzało, Michael J. Fox udostępnił zdjęcie listu i nagranie jak ubiera buty [--- > tutaj < --- ]( http://abcnews.go.com/Business/nike-back-future-tying-shoes/story?id=34624788)

Niecały rok później, 4 października 2016 roku Nike poinformowało o loterii w której do wygrania będą „samowiążące” buty Air Mag. Zasady były proste – 10$ wpisowego, do rozlosowania 89 par butów. Loteria zebrała blisko 7 milionów dolarów – oczywiście wszystkie pieniądze znów przekazano fundacji Michaela J. Foxa.

Niektóre z modeli są aktualnie dostępne na Ebay, ceny wahają się od 8 tys. do nawet 50 tys. dolarów.

Szczęśliwi posiadacze publikują nagrania z testów tych butów [-- > tutaj < --]( https://www.youtube.com/watch?v=NimGxU4Qnhk) jeden z nich.

Cała historia przysporzyła Nike wiele rozgłosu i dobrych opinii, a sam Hatfield skwitował wszystko w następujący sposób:

„Myślę, że w ciągu 10 lat, połowa butów Nike będzie wyposażona w „samowiązanie”.

Cóż, ja czekam i mam nadzieję, że cena będzie bardziej przystępna( ͡° ͜ʖ ͡°)

|Blog| [|FB|]( https://www.facebook.com/ogladamsluchajacpl/)
Jeśli podobał Ci się ten wpis i chcesz ich więcej zostaw plus lub dodaj mnie do obserwowanych( ͡° ͜ʖ ͡°)
#film #ciekawostka #ciekawostki #ciekawostkifilmowe #kino #rozrywka #kultura #gruparatowaniapoziomu #ogladamsluchajac #powrotdoprzeszlosci #buty #michaeljfox #nike #samowiazacebuty #moda #parkinson
ogladamsluchajac - Cześć Wam,

Dziś będzie długi wpis, ale myślę, że temat i całą h...

źródło: comment_6XvYGpue8SnrJfXgBoaVWuFAaleegB3k.jpg

Pobierz
  • 2