Wpis z mikrobloga

Nie mam pojęcia kiedy mam imieniny. Tutaj, na Górnym Śląsku nikt ich nie obchodzi. Dla mnie to jest obcy i dziwny zwyczaj, w sumie zetknąłem się z nim tylko w telewizji, ale w prawdziwym życiu nigdy(aczkolwiek słyszalem o nim tez od znajomych z innych regionów). Naprawde wy w tych wszystkich Warszawach i innych dziwnych miastach świętujecie taki dzień, który różny się od innych dni tym, że w kalendarzu jest napisane wasze imie obok daty? ( ͡° ͜ʖ ͡°) dziwny jest ten świat.
#niepopularnaopinia #oswiadczenie #pytanie #imieniny
  • 22
@Ikarus_280 wydaje mi się, że widać zabory. Polacy świętowali imieniny bo byli w swojej masie katolikami. To jest ważne bo akurat jest mocne powiązanie ze świętymi. Niemcy zaś świętowali zwykle urodziny w poznańskiem lubuskiem na Śląsku i pomorzu ludzie czesciej obchodza urodziny niz imieniny. Mozna tez spotkac sie z rakowym zdaniem "urodziny to może nawet swinia obchodzić. Człowiek świętuje imieniny"
@Ikarus_280: oczywiście, że świętuje.
Po pierwsze, w tym dniu jest wspomnienie mojej patronki. Po drugie, okazja żeby zjesc jakies pyszne ciasto. Po trzecie, przynosi się cukierki do szkoły/pracy. Po czwarte, to okazja do dania/dostawania prezentów. Same korzyści.
@Ikarus_280: To zależy od osoby. Ja nigdy nie obchodziłem imienin a wszyscy obchodzą, pare osób z rodziny złoży mi życzenia, ale wiedzą że ja imienin nie obchodzę, tylko urodziny właśnie.
@Ikarus_280: Podkarpacie. Ludzie świętują jedno i drugie, aczkolwiek młodzi już prawie w ogóle nie obchodzą imienin, a moja mama na przykład urodzin nie obchodzi.
Także jestem skłonna uwierzyć, że chodziło o katolicyzm- wyjaśniałoby to, dlaczego większość młodych ludzi już nie obchodzi imienin.
@Ikarus_280: Ludzie zaczynają świętować imieniny a nie urodziny, kiedy przestają chcieć się przyznawać do swojego wieku i odpowiadać na pytanie "które to urodziny?". Taka moja teoria ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ikarus_280: Jestem z Katowic, i mam dokładnie to samo. Zwłaszcza, że na filmach zawsze obchodzą urodziny i wydawało mi się to normalne, a tu nagle kilka lat temu taki mindfuck. Po za tym co patrze na kalendarze to widzę swoje imieniny w różnych dniach.