Wpis z mikrobloga

Co jest gorsze - gastroskopia czy kolonoskopia?
Pierwsze mam za sobą, zero przykrych wspomnień. Za to drugie przede mną i trochę się obawiam, bo nie wiem, czego się spodziewać. W internetach oczywiście jakieś krwawe historie
( ͡° ʖ̯ ͡°)

Miał ktoś, coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kiciochpyta #zdrowie #pytanie
  • 23
  • Odpowiedz
  • 0
@nowywinternetach
Niektórzy twierdzą, że przygotowanie jest gorsze od samego zabiegu. Co do znieczuleń, z tego, co się orientuję, w placówce, w której badanie się odbędzie nie ma sedacji. Chyba ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Krzywa_noga: Dokładnie, niektórzy nie lubią smaku tego roztworu, bo mają mdłości. Co do sedacji to nie słyszałem od lat, by robiono na żywca to badanie. Jak coś to poprosisz, albo powiesz że panicznie się boisz i uciekniesz przez okno w popłochu, więc powinni dać.
  • Odpowiedz
@Krzywa_noga kurde mam nadzieje ze nigdy nie bede musial robic takiego badania... Wsadzanie jakiejs sondy w dupe to taka abstrakcja ze nawet nie chce o tym myslec. Chyba bym wolal byc pod narkoza xD
  • Odpowiedz
  • 0
@nowywinternetach
Najwyżej spróbuję bez, jak nie da się inaczej. Jak się nie uda, to pójdę gdzieś, gdzie robią z sedacją, prywatnie.

Próg bólu mam bardzo wysoki, także zobaczymy. Co innego kanałowe na żywca, a co innego gmeranie kablem po flakach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Krzywa_noga: Są ludzie, co przeżywają spokojnie kanałówkę na żywca, a jak masz próg bólu wysoki to nic Ci nie będzie nawet bez znieczulenia przy kolonoskopii. Więcej w tym dyskomfortu, niż bólu.

Ale po co prywatnie? Bezsens. W szpitalach robią z sedacją, jak zostałaś skierowana np. przez gastroenterologa. Musisz się tylko o to upomnieć.
  • Odpowiedz
@Krzywa_noga miałem obydwa niestety i trochę Cię muszę zasmucić bo gastroskopia nie boli, jest po prostu nie przyjemna, to nie jest fizyczny ból. Kolonoskopia niestety już gorzej, miałem ją robioną bez znieczulenia, trwała około 12 min i nie było to za przyjemne doznanie, duużo ciężej zaniosłem niż gastroskopię
  • Odpowiedz
  • 0
@strean jedno i drugie nie jest straszne. Kolonoskopia trwa trochę dłużej, ale jest do przeżycia ;) zależy, jak bardzo poskręcane flaki masz w środku i jak dobrze się przygotujesz.

Gastro za to nie robi mi w ogóle, parę minut i po wszystkim.

Które cie czeka? :)
  • Odpowiedz
@Krzywa_noga: Kolonoskopię miałem - dla mnie najgorsze były te 2-3 dni przed badaniem.. same kisiele... a w dzień badania (na 7:00 miałem) rano miałem tak mało siły, że myślałem, że zaraz zemdleje.. badanie bez znieczulenia - myślałem, że mi ktoś flaki rozwala od środka, tragedia była! Ale to był moment, dla mnie dłuższa chwila męki.. najgorsze były przygotowania i kilka godzin w wc z rozwolnieniem w celu przeczyszczenia...

Póki co nie
  • Odpowiedz
  • 0
@strean przygotowanie do kolonoskopia było gorsze od samego zabiegu, nie znoszę już kiślu i galaretke.
Momentami bolało, ale do przeżycia :)

Gastroskopia wymaga dużo mniejszego przygotowania. Warto za to oddychać przez nos - idzie dużo szybciej, no i l... Nie ma czego się bać. Jakbym miała wybierać, które z nich zrobić ponownie, to byłaby to Gastroskopia.

Wiele też zależy od lekarza, który badanie wykonuje. Niektórzy są dość niedelikatni i mają wylane w
  • Odpowiedz
  • 0
@strean ja byłam na NFZ i czekałam pół roku chyba,, ale placówka ogólnie bardzo dobrze ogarnia oddział endo i byłam bardzo zadowolona :D
Bier skierowanie, zapisz się gdzieś. Gastroskopia nie jest bolesna, przełyk na szczęście jest w miarę prosty ( ͡º ͜ʖ͡º)

Swojego czasu biegalam po lekarzach, bo brzuch mnie mega bolał, ale nikt nie wiedział, co mi jest. Dopiero gastro i kolono potwierdziło, że nerwica...

U
  • Odpowiedz