Wpis z mikrobloga

#wroclaw #nieruchomosci #posrednicy #kupnomieszkania #mieszkania
Nawiązując do wpisu @PurpleHaze link kilka informacji dotyczących mojego poszukiwania mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu w budżecie ok 350 000 za 55-60 metrowy stan deweloperski.

Gdzieś w marcu 2017 zainteresowałem się tematem zakupu mieszkania i poszedłem z panią Claude-Seagal na targi mieszkaniowe do Hali Stulecia. Niby coś tam wcześniej czytałem, szukałem ale generalnie można uznać, że był to początek moich poszukiwań. Będąc na targach w marcu 2017 zarezerwowałem mieszkanie, od dewelopera, który sprzedaż rozpocznie dopiero w listopadzie. W międzyczasie z tego zrezygnowałem i wychodzi na to, że jedynym profitem z pójścia na targi były dwie torby płócienne wypełnione broszurami i ulotkami. Trudno.
Warto pytać nieoficjalnie o przyszłe inwestycje i rezerwować mieszkania przed rozpoczęciem sprzedaży. Z doświadczenia wiem, że deweloper zaczynając sprzedaż ma co najmniej 20 % sprzedanych/ zarezerwowanych mieszkań. Większość z tego stanowią niestety mieszkania atrakcyjne. Druga sprawa, że po rozpoczęciu sprzedaży cena mieszkań jest na ogół wyższa od tej w przedsprzedaży- słowo klucz – oszczędność. Nic to nie kosztuje – na ogół- a macie spokój i pełny wybór. Prawo dżungli. Przynajmniej tak jest we Wrocławiu.
Przykład? W ciągu tygodnia od rozpoczęcia sprzedaży w Browarze Piastowskim ceny mieszkań ze względu na duży popyt wzrosły minimum o 400 zl/m2.
Brzmi to tragicznie w XXI wieku ale na fajne mieszkania są zapisy i komitet kolejkowy.

Budżet=lokalizacja
Tak jak na rynku wtórnym, może znaleźć się mega okazja na Białoskórniczej czy Krasińskiego (z piecem kaflowym niestety w większości) za 4000m2 tak na pierwotnym trzeba pogodzić się z tym, że ceny wynikają wyłącznie z lokalizacji.
Szukałem mieszkania 3 pok w okolicy Sołtysowice - Kromera-Zakładowa-Trójkąt lub… Maślice (o tym później) z dobrym dojazdem (niekoniecznie MPK) do miasta.
Na początku wykluczyłem Kiełczowy, Widawę, Jagodno, Swojczyce, Strachocin, Leśnicę, Żerniki, Stabłowice i Muchobór. W każdej z wyżej wymienionych lokalizacji mieszkania z rynku pierwotnego są dostępne od ręki lub prawie od ręki. Jeśli zależy komuś na czasie, ma ograniczony budżet, a koniecznie chce mieszkanie nowe to powinien się rozglądać w tych okolicach. Główny minus w/w? Dojazd do miasta, korki, brak lub niewydolna KM i brak usług.

Czyli gdzie?
Mieszkania w poniższych lokalizacjach brałem pod uwagę, wszystkie dostępne 3 pokoje niestety mają odległe lub bardzo odległe terminy i znalezienie mieszkania 55-60m2 jak najbardziej jest możliwe ale nie ma mowy o gotowym mieszkaniu na już
Angel River/ Kępa mieszczańska/ Dmowskiego/ Miasto Marina – W ramach ciekawostki 12/8/7/11 tysięcy za m2
Rakowiecka – Geogrupa – nie wiem czy coś zostało ale lokalizacja świetna około 6500
Krakowska(MS budownictwo) – Docelowo 7 budynków. 60m2 za 368 000 tysięcy jeszcze do niedawna wisiało
Zakładowa, Rychtalska – Mam znajomego który kupił tam mieszkanie 75m2 z dwoma miejscami w garażu za 450 000 więc cena za m2 wychodzi przystępnie ale wciąż suma jest (przynajmniej dla mnie) ogromna. W tej okolicy trzeba liczyć od 6500 m2
Reymonta – w obecnym etapie od 5900 na parterze do 6700 wyżej. Lokalizacja fajna, dizajn tragiczny
Różanka – Niewiele zostało, najciekawsza propozycja to moim zdaniem ATAL, dużo mieszkań jest wolnych w inwestycji Obornicka Premium ale wygląda jak późne rokoko
Księże Małe/ Wielkie – tutaj w najbliższym czasie powstanie bardzo dużo mieszkań m.in. Archicom, Investgrupa oraz w przyszłym roku rusza budowa DOM Development firmy znanej głównie z Warszawy i turbo drogiej inwestycji Osiedle Aura
Tarnogaj – Tutaj buduje się tyle, że trzeba by zrobić trzy osobne wpisy. Do wyboru do koloru
Maślice – buduje się dużo mieszkań i zero dróg. Sąsiedztwo terenów zielonych no i niestety autostrady co przyznam było dla mnie szokiem mimo ekranów jest przynajmniej blisko ul. Rędzińskiej baaardzo uciążliwe. Jakościowo Parkowe Maślice nieznanego mi dewelopera biją inne inwestycje na głowę.
UWAGA: Ciekawa ciekawostka jeden mały deweloper budujący około 80 mieszkań w jednej inwestycji w głębi Maślic proponował sprzedaż mieszkania na umowę cywilną bez jakichkolwiek zabezpieczeń jak fundusz powierniczy, możliwość sprawdzenia przez bank itd. Kasa do ręki i cześć, jak skończmy budować to się odezwiemy ;) Data zakończenia budowy sierpnień 2016 a w lipcu 2017 mieli może 40% i sześć osób na budowie (ale pili Warki Radler więc ludzki pan)
Sołtysowice – 4 deweloperów: MILART, PCG, ARCHICOM i LC Corp. Ceny od 5400-5800. Milart ma gotowe mieszkania ale dolicza miejsce i komórkę ( o tym później).

Negocjacje z deweloperem
Kwestia negocjacji to sprawa mega indywidualna. Im więcej gotówki tym większa szansa na rabat ale…
Część deweloperów zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach nie podejmuje żadnej rozmowy o rabatach. Wiedzą, że i tak sprzedadzą to mieszkanie w regularnej cenie, toteż jeśli są skłonni do ustępstw to raczej niewielkich ( ATAL, ARCHICOM, Vantage). Rynek dewelopera.
PS Korzystny harmonogram płatności to też rabat
Bez problemu po wymienieniu dwóch maili i krótkiej rozmowie z deweloperem uzyskałem 12,5% rabatu na mieszkanie na Żernikach co w wolnym tłumaczeniu oznacza jakieś 35 tysięcy złotych. Nieźle.
Generalnie im mniejszy deweloper tym więcej możesz zyskać.
Nie mówię tutaj o mieszkaniach około 80m2 które rządzą się innymi prawami i deweloperzy często bujają się z takimi jeszcze przez X lat od zakończenia inwestycji. Tutaj zyskać można najwięcej.

Cena samego mieszkanie to nie wszystko
Większość deweloperów wymaga zakupu miejsca postojowego/ komórki.
Miejsca postojowe w garażu podziemnym kosztują od 16 do 40 tysięcy
Komórka lokatorska 2500 do 4500 za m2 (widziałem komórki o wielkości 11, a nawet 17 więc kwota robi się POTEŻNA)
Miałem sytuację w której dość atrakcyjna cena 320 000 za mieszkanie została w skutek wyżej wymienionych podniesiona do 391 000. Uważałem, że te 70 mogę spożytkować lepiej i odpuściłem temat

Umowa deweloperska
Niby jest to ustandaryzowane, ale jednak wszędzie wygląda trochę inaczej. Warto sprawdzić liczbę załączników, terminy oraz to na co wyrażacie zgodę podpisując umowę. Przykład?
Księże (największy deweloper) – podpisując umowę wyrażasz zgodę na nieodpłatne przekazanie części działki do miasta docelowo na poszerzenie DK 94. Niby nic wielkiego, ale wiesz, że prędzej czy później będziesz mieć pod oknem dwa pasy w każdym kierunku. Możemy nie dożyć tego ale kiedyś coś z ul. Opolską zrobią.
Kwestię sprawdzenia samego dewelopera oraz działki, a także MPZP zostawiam bo to jest oczywiste.
Uwaga na presję czasu jaką wywiera dział sprzedaży dewelopera. Mimo milionów złotych przeznaczanych na promocję spotykałem się notorycznie z Januszostwem „ o 11 mam innego klienta na to mieszkanie i najlepiej jak się Pan zdecyduje od razu” Dodam, że mieszkanie wisi niesprzedane po 3 miesiącach od naszej ostatniej rozmowy. Nie jesteś pewny nie bierz. To nie jest zakup na dwa lata.

Nie korzystajcie z pośredników
Nie mają pojęcia o inwestycjach. Wystawiają ogłoszenia o mieszkaniach, które deweloper sprzedał rok temu lub proponują totalne odpady. Nie zaoszczędzicie czasu, ani pieniędzy mało tego będziecie musieli za rękę prowadzić swojego pośrednika wierząc w to, że ugra Wam coś u dewelopera. Większość z nich to totalne nounejmy i nie zyskacie nic, a stracicie nerwy i w międzyczasie ktoś podbierze Wam mieszkanie

Z dodatkowych rzeczy szukajcie informacji i zdjęć na investmapie i skyscrapperze, żeby się nie okazało, że Twoje wymarzone NOWE m2 będzie wyglądało jak w miniaturce

Podsumowując poszukiwania trwały z przerwami pół roku. Kontakowałem się pewnie ze wszystkimi deweloperami oferującymi mieszkania w okolicach 6 000m2. Ostatecznie udało się wybrać 3 pokoje, ale na oddanie przyjdzie mi jeszcze rok poczekać.
Straszny chaos i nie wiem co jeszcze dopisać, więc jeśli macie pytania piszcie

wołam

Jean-Claude-Seagal - #wroclaw #nieruchomosci #posrednicy #kupnomieszkania #mieszkania...

źródło: comment_BU3ylCbHLgIca42httq0rRm0NgZaLi6J.jpg

Pobierz
  • 73
@mebel nowy oporów, przejedź się i zobacz jak tam ciasno, poza tym bardzo mało ogólnodostepnych miejsc parkingowych no i został tam ograniczony wybór mieszkań. Zaraz obok sprawdź osiedle awicenny (deweloper i2), które zaczęło się budować, ale rozkłady wg mnie średnie i odbiór w 2019.
@mebel pytanie, co bedzie jak ktoś do Ciebie w gości przyjedzie :D fakt, rozkład bardzo w porządku, jak zależy Ci na szybkim wprowadzeniu się to warto rozważyć. Natomiast ulica Awicenny jest jaka jest i warto sprawdzić czy w godzinach szczytu będzie dało się wyjechać z osiedla
Jak wyglądają takie maile? "Daję 100 tys i jestem za godzinę?" ( ͡º ͜ʖ͡º)


@moxie: Mi sami powiedzieli bez kombinowania, że przy zakupie 2 miejsc parkingowych komórka lokatorska jest za friko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@moxie:

Jak wyglądają takie maile? "Daję 100 tys i jestem za godzinę?" ( ͡º ͜ʖ͡º)


Na targach rozmawiałem z nimi chwilę, później wysłałem maila jakich wysłałem dziesiątki tj o wycenę mieszkania i w skrócie że jeśli oferta będzie atrakcyjna to jestem zainteresowany w przedsprzedaży. Dorzucili jeszcze miejsce postojowe do tego później jak przestałem się odzywać ale już nie byłem zainteresowany. Sprzedaż rozpoczęli po miesiącu od ostatniego