Wpis z mikrobloga

Byłem dzisiaj w supermarkecie i na stoisku z gazetami znalazłem numer "Trybuny". Zdziwiłem się, że to pro-komunistyczne czytadło wciąż istnieje. Z ciekawości zacząłem czytać i znalazłem artykuł o "Klerofaszyzmie" (nic nowego), ale zdziwiła mnie jedna rzecz - w artykule było napisane, że Roman Dmowski - idol polskiej prawicy i narodowców - choć propagował model "Polaka-katolika", to prywatnie był ATEISTĄ! Czy to prawda czy tylko lewackie kłamstwa? Są jakieś realne dowody na ateizm Dmowskiego?
#4konserwy #neuropa #dmowski #romandmowski #ateizm #religia #katolicyzm #trybuna
Stooleyqa - Byłem dzisiaj w supermarkecie i na stoisku z gazetami znalazłem numer "Tr...

źródło: comment_KO3JHQrIzJfoIyITUKmja56jKBBofHcT.jpg

Pobierz
  • 7
@Stooleyqa: Ponoć faktycznie Dmowski był raczej dalej niż bliżej kościoła. Jego opinie o francuskich "damach" podczas konferencji w Wersalu raczej to potwierdzają. Czytałem kiedyś, że gorliwym katolikiem został pod koniec swojego życia.
w artykule było napisane, że Roman Dmowski - idol polskiej prawicy i narodowców - choć propagował model "Polaka-katolika", to prywatnie był ATEISTĄ!


@Stooleyqa: ale w tym nie ma żadnej szokującej sprzeczności logicznej. Można w Boga nie wierzyć i uważać jednocześnie, że dana religia (czy religia w ogóle) pełni jakąś pozytywną funkcję w społeczeństwie. FORMALNIE błędu tu nie ma, dlatego śmiecham lekko jak czytam te zażarte dysputy w których spór rozbija się
@loginnawykoppl: można nawet być pastorem albo aktywnym członkiem kościoła i być ateistą/agnostykiem/deistą. Z angielskiej wikipedii o ateiźmie chrześcijanskim:

According to an investigation of 860 pastors in seven Dutch Protestant denominations, 1 in 6 clergy are either agnostic or atheist.

Tadaaam!