Wpis z mikrobloga

Mirki z #akwarystyka #akwarium #hodowaniemirka

Tl;dr


W ramach trzydziestki, która kończę jutro, dostałem od żony i szwagra akwarium 60l. Zona wiedziała, że przymierzam się do akwarium. Kiedyś miałem ich kilka ale strusia, wyjazdy i musiałem zakończyć zabawę. Teraz planowałem wrócić do tego, stąd taki pomysł żony Obecnie jest tak:
- akwarium 60l, profilowane, oświetlenie 2x żarówki LED,
- filtr wewnętrzny Aquael,
- grzałka z termostatem 100w,
- dno z kamieni rozmiar 2 i 3,
- brak roślinności,

Obsada:
- 1szt sum rekini (jeden nie przeżył adaptacji ale żona i szwagier trochę słabo się orientują więc obstawiam, że albo to albo że sklepu słaby już przyjechał),
- 2szt sumiki ale konkretnego gatunku nie jestem w stanie stwierdzić,
- 4szt brzanki sumatrzańskie,
- 4szt brzanki odeski.

Zdaję sobie sprawę, że dość sporo ryb na takie akwarium więc postanowiłem przyspieszyć swoje plany o akwarium i planuję tak:

- akwarium 160L,
- filtr zewnętrzny multikani 800 z 3 modułami, grzałką zewnętrzną, lampa UV przepływową montowana za filtrem,
- oświetlenie świetlówki 2x30w,
- instalacja CO2 do tego.

Potrzebuję rady takiej:
- jaki rodzaj dna polecacie, w co się warto zaopatrzyć, jakieś dodatki, bakterie na start itd biorąc pod uwagę w/w ryby, jakich nawozów używacie, może ma ktoś jakiś sprawdzony poradnik,
- może jakaś propozycja dla obsady roślinnej,
- potrzebowałbym rady jakie ryby denne do tego dobrać, coś z tych "czyszczących", może jakieś inne proponujecie? Myślałem żeby dołożyć po 2-3 brzanki, może z 8-10 neonkow.

Dzięki za wszelkie propozycje i uwagi. Mimo, że kiedyś prowadziłem akwaria różne to traktuje siebie jako amatora więc za każde cenne uwagi dziękuję.

kruprz - Mirki z #akwarystyka #akwarium #hodowaniemirka

Tl;dr
SPOILER

W ramach trzy...

źródło: comment_fAyYU3ZVDwykX0IjX4lx090MuGONTmuV.jpg

Pobierz
  • 13
@Leel00 przeczytaj całość co o tym sądzę. Dlatego na cito biorę 160l i stąd moje pytania. Teraz musi się te 3-4 tygodnie przemęczeć w 60l. Nie moja wina, że wcisnęli żonie w sklepie. Oddać nie mogę bo pytałem już o to.
@Leel00 też tak uważam ale co teraz mogę zrobić? Zabić ją? Tak się właśnie kończy akcja jak ktoś zielony idzie do sklepu po rybki. Jeszcze jest szansa, że facet z okolicy który ma akwarium 1200l będzie może chciał przygarnąć. Nie ja to kupiłem, sam bym takiej ryby nie brał. A żona brała "bo synowi się spodobała a Pan w sklepie mówił, że w akwarium do 10cm max rośnie w dużym akwarium." Inaczej
Masz może jakieś uwagi bądź propozycje do pozostałych kwestii?


@kruprz: zastanowił bym się nad lampą UV - czy jest potrzebna. Bazą akwa jest biologia/bakterie. UVką wyjaławiasz wodę. Chyba, że awaryjne, w przypadku jakiegoś bakteryjnego/glonowego zakwitu czy choróbsk wszelakich
Filtracja - do filtra wrzuciłbym mechanikę, siporax, biokulki. Zasypów jest od metra - jak chcesz prowadzić zbiornik? Postawił bym na rozbudowaną filtrację biologiczną.
Dno - planujesz CO2, więc rośliny, więc podłoże w stylu
@Leel00: Lampa UV będzie zamontowana ale odpalanie tylko w razie "W" szczególnie na początku, gdzie bakterie będą się zasiedlać. Filtr będzie kolejno od dołu:
biokulki, ceramika, phosmax, gąbka - zeolit - gąbka.

Obsada w kierunku biotopu azjatyckiego. Dno od dołu: kugeln, JBL Manado dla roślin a na górę HELP Advanced Soil ORIGINAL planuję dać.

Światło standard jaki jest w pokrywie to 2x30W świetlówka T5 więc tutaj na bank zmiana. Polecasz jakieś
@kruprz: Widzę, że przemyślane w sumie wszystko. UV nie odpalał bym na początku. To dosyć krytyczny okres, zanim bakterie zasiedlą biobale i inne siporaksy.
Co do światła - nie wypowiem się. Sam modzę lampkę ~300w pod morszczaka, więc zakresy zupełnie inne niż w słodkim. Tak mi coś się wydaje, że ciekawe mogło by być połączenie fullspectrum z np 10000K, grolux + 865+830, groluź+aquastar?
A i węgiel. Dużo węgla. Doustnie ;)