Wpis z mikrobloga

Jacek Malczewski, Śmierć Ellenai (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Ponieważ dostałam wiele (a konkretnie to 2) próśb o założenie tego tagu, oficjalnie zakładam tag #jacekmalczewski :] ogólnie to Malczewski namalował wiele obrazów o tytule "Śmierć Ellenai" (jeden już kiedyś wrzucałam), ale pisząc wiele tak naprawdę trudo powołać się na jakąś konkretną liczbę, bo nie wiadomo ile tych obrazów na 100% było. Trzy z nich można oglądać w muzeach, a jeden znajduje się w kolekcji prywatnej. Co z pozostałymi? Dobre pytanie. Zaintrygowała mnie natomiast sama postać Ellenai, bo nie miałam pojęcia kto to jest i dlaczego jest to na tyle ważna osoba, aby poświęcać jej tyle obrazów. Była ona bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Anhelli" (#teammickiewicz here), a zarazem towarzyszką tytułowego bohatera podczas zsyłki na Sybir. Na obrazie przedstawiona została scena śmierci kobiety, opisana przez poetę w taki oto sposób: "Nie śmiał więc Anhelli ruszyć ciała umarłej ani złożyć rąk, które były wyciągnięte, lecz usiadłszy na końcu łoża płakał". Co tu dużo mówić, jest to piękny przykład symbolizmu w malarstwie, symbolizmu, którego zresztą tak wiele w twórczości Malczewskiego.
#malarstwo #sztuka #obrazy
arsaya - Jacek Malczewski, Śmierć Ellenai (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
Ponieważ dost...

źródło: comment_87JLwZbjzakQz8dtdJs2rtnJbBoYZo8n.jpg

Pobierz
  • 12