Wpis z mikrobloga

Wczoraj zrobiłem sobie podróż z 16-calową tubą po różnych gromadach gwiazd zaczynając od obszarów wokół Wegi i kończąc na Woźnicy. 50 różnych pozycji z katalogów NGC, IC i wielu z nich jeszcze nie znałem. Mega fajne uczucie tak odkrywać te wszystkie gromady wyglądające jak rozsypane niebieskie, białe i pomarańczowe diamenciki. Potem przeniosłem sie na M42 w Orionie gdy już była dość wysoko nad horyzontem i widok jeszcze bardziej efektowny niż z września. Mnóstwo detali bez jakiegokolwiek filtra, włókna miały niebieski kolor w większej części widocznej mgławicy, środek był seledynowy i niektóre nitki, tak jakby obrysowania, wpadały w delikatny ceglasty kolor a inne były ciemno-szare. Takiego czegoś się nie spodziewałem, kumpel, który ze ti mną oglądał również mocno się zaskoczył. Nie ma co się dziwić czemu ten obiekt jest tak fotogeniczny. W moim rankingu to zdecydowanie najlepszy obiekt, który wywoła zachwyt niezależnie czy pokażemy go przez lornetkę, mały teleskop czy wielką tubę. Nawet sam pokusiłem się o małe "pseudo-astrofoto" przykładając telefon do okularu przy iso 800 i naświetlaniu 10s wyszło to co poniżej :D (nie oceniajcie źle, bo zarówno sprzęt jak i umiejętności są u mnie mizerne :P)
#astronomia #synta16 #polskienocneniebo #mactrixpoleca
  • 13
@mab122: całość sprzętu który mam czyli lornetka, synta8 i synta16 z okularami (m.in. marki ES, Scopos, SkyWatcher itd.) plus cały dodatkowy osprzęt jak bateria-akumulator 17AH, do GoTo, statywy wyszły mnie coś koło 13k.
@so0owa: Na podkarpaciu z dala od większych miast w rodzinnych stronach, w maju w zenicie jak sprawdzałem to miałem 6.5mag
@Arveit: Betelgeza czy Rigel przez 16 cali to niemal razi w oczy, aż strach pomyśleć co
@mactrix w noktowizorze bez problemu, natomiast z filtrem nie jest wiele łatwiej. Musisz chować Alnitaka tuż poza polem widzenia, jeśli będziesz miał go świecącego prosto w oko to nie ma szans. No ale nie na tym polega obserwacją wizualną żeby pomagać sobie noktowizorem ;) fakt, efekt rewelacyjny i warto chociaż raz zobaczyć.
@Ferengi: Ok, dzięki za radę! Tak będę próbował następnym razem, niestety im większe lustro tym wszystko bardziej świeci w okularze, a szczególnie gwiazdy od 2mag w górę są już mocnymi punktami światła :)