Wpis z mikrobloga

Jak się uczyć biologii do matury rozszerzonej? Chodzi mi o to czy pamięciówa wszystkiego co w podręczniku, czy bardziej na zasadzie rozumienia wszystkiego (kojarzenie faktów, rozumienie jak wszystko działa itp)
Np w przypadku pierwszym recytowanie formułek, w drugim opowiadanie swoimi słowami
#biologia #matura #medycyna #licbaza #ankieta

Forma nauki

  • pamięciówka 22.2% (16)
  • rozumienie 77.8% (56)

Oddanych głosów: 72

  • 22
@Iwantmetolovemyself: w sumie to robię tak jak piszesz, potrafię powiedzieć co znaczą chyba wszystkie definicje które do tej pory miałem, ale nie jest to na zasadzie "słowo w słowo", schematy udaje mi się zapamiętywać wzrokowo (tzn pamięcią fotograficzną)
@Bruno_ tak jak we wszystkim a nie tylko w biologii, jak wyklepiesz na pamięć i zapomnisz jednej rzeczy to jesteś w dupie, jak zrozumiesz temat to wymyślisz o co chodziło, a przy okazji łatwiej zapamietasz
@Bruno_: nie wiem jak wygląda to teraz bo pisałem 3 lata temu, ale wiedzy wbrew pozorom nie trzeba tak dużo. Najważniejsze to robić zadania z poprzednich lat bo najtrudniejsze na tej maturze jest wstrzelenie się w klucz i często od jednego słowa zależy czy dostaniesz punkt czy nie. Plus jak zrobisz już te kilkanaście/dziesiąt matur to zauważysz na co zwracać uwagę podczas nauki. No a sama nauka to tylko ze zrozumieniem,
@Bruno_: ucz się kluczy. serio. ani pamięciówka z podręcznika ani rozumienie nie sprawią, że się idealnie wstrzelisz w klucz. rób próbne matury, stare matury, wyłapuj "słowa klucze". nawet jak będziesz świetnie wszystko rozumiał albo wszystko idealnie wykujesz, brak "słowa klucza" będzie skutkował obniżeniem punktów. #!$%@? i bez sensu, wiem, wszyscy to wiedzą, tylko nie ci od oceniania.
@Bruno_: ja uważam, że najlepiej jest przeczytać dany materiał, zrozumieć go, skojarzyć z innymi działami, zapamiętać i za jakiś czas powtórzyć. No i oczywiście zadania maturalne z poprzednich lat, polecam zbiory z biomedici oraz persona
@Bruno_:
Pocieszę Cię ,że poznałem niedawno ziomka co skończył filozofię. Stwierdził ,że od zawsze chciał być lekarzem i przez rok intensywnie ucząc się chemii i biologii(bez fizyki,matmy rozszerzonej) dostał się na medycyne UZ( ͡ ͜ʖ ͡)
@jwitos: @Bruno_: Witowski akurat jeśli chodzi o biologię jest słaby, jego autorskie zadania to jest abstrakcja.

Lepiej zainwestować w Bukałę i świetną sprawą jest zestaw 5 zbiorów Czarnockiego, ćwiczenia z komentarzem.
Do tego obowiązkowo przeczytaj informator maturalny z naciskiem na to, jak odpowiadać na pytania typu: wyjaśnij, wykaż, wskaż, podaj itp. - każde z nich rządzi się własnymi prawami.

Do tego klep stare matury, wszystkie próbne, czerwcowe, majowe, podstawowe i