Wpis z mikrobloga

Mircy, dejcie jakiś przepis na początek biegania. Stan wyjściowy:

- BMI w normie
- stan zdrowia dobry, brak problemów z sercem itd.. (przynajmniej nie wiem nic żebym na coś chorował), co może być istotne kilka miesięcy temu rzuciłem palenie po kilku latach dymienia, co pewnie będzie miało znaczenie
- kondycja fizyczna - rowerowa, rocznie 2-3 tysiące kilometrów, w tym wyprawy po 100-200 km dziennie, do tego jesień-zima basen regularnie, staram się dwa razy w tygodniu pływać przez godzinę

Biegać próbowałem kiedyś kiedyś, ale tak spontanicznie, zniechęcił mnie ból, jakby piszczeli (?). Warunki terenowe mam urozmaicone - lasy, ścieżki utwardzone, wały nadrzeczne, teren miejski i podmiejski.

Ktoś doświadczony podpowie jak zacząć, na co zwracać uwagę, co się może dziać na początku? Nie chcę czytać stron dla biegaczy, wolę zdać się na zbiorową mądrość mireczków biegaczy. Także jakieś uwagi co do ubrań, obuwia.

Może taki samouczek przyda się też innym chcącym zacząć biegać.

#bieganie #sport #biegajzwykopem
  • 27
@JohnMaxwell: ból piszczeli pojawia się w pierwszym miesiącu biegania bynajmniej ja tak miałem. Napewno po bieganiu w terenie może mniej boleć. Teraz jak pobiegam po asfalcie, chodniku to lekko czuje piszczele. Kolejny problem jaki może się pojawić to kolka, polecam nie pić bezpośrednio przed treningiem i nie jeść na 2h przed.
@JohnMaxwell
1. Lewa
2. Prawa
3. Powtórzyć punkt 1 i 2 dowolną ilość razy

A tak na serio:
Kilkukrotnie słyszałem że ludzie mają problem z bólem piszczeli, ale wydaje mi się że to mija w miarę postępów i wzmocnienia mięśni które tam są.
Warto kupić jakieś buty, Decathlonnowe na początek wystarczą, ewentualnie kup droższe jeśli chcesz mieć motywację ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na początek przyjemniej (przynajmniej mi) się
@JohnMaxwell: Każdy moment jest dobry ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pogoda będzie już tylko zmieniać się na gorszą, chociaż osobiście lubię sobie poczłapać w zimowej scenerii, jak pod stopami skrzypi śnieg :D Poza tym bieganie przy lipnej pogodzie hartuje ducha.
zniechęcił mnie ból, jakby piszczeli


@JohnMaxwell: Dosyć często jest to spowodowane zbyt mocno zawiązanym obuwiem i brakiem rozgrzewki, lub butami, które nie są najlepsze do biegania. Ściągnij sobie do tego jakieś endo lub strave i spradzaj numerki jakie pobiłeś. Mnie to dobrze motywuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@JohnMaxwell: ok ok bo widze ze kombinujesz.
Idz na trase, najpierw powoli jak zolw ociezale, rozgrzej sie zwlaszcza w tych temp, nie zaczynaj od tempa jak na autobus na przystanek i patrz jak twoj organizm reaguje.
Staraj sie nie dopuscic do zadyszki, jak ci brak powietrza zwalniaj, standardem jest ze wszyscy na poczatku biegaja za szybko, zadna to ujma #!$%@? jak marsz pingwinow.
Zrob testowo 2-3-4km wroc do domu i ladnie