Wpis z mikrobloga

@japecznikow: ciężko powiedzieć co tam autor wpisał do klucza odpowiedzi, uroki matury ;)
Imo: zachodzi roztwarzanie bo substancja przechodząca do roztworu ulega reakcji chemicznej, nie jest to proces czysto fizyczny. Ale czy roztwarzanie można bezpośrednio zaobserwować to nie wiem. Jeśli w roztworze są jakieś wskaźniki umożliwiające zaobserwowanie przebiegu reakcji chemicznej to napisałbym w obserwacjach o roztwarzaniu. Jeśli nie ma wskaźnika to nie wiem, ale maturę pisałem już ładnych parę lat temu,
zachodzi roztwarzanie bo substancja przechodząca do roztworu ulega reakcji chemicznej, nie jest to proces czysto fizyczny


@japecznikow: @wiewi0: dlatego też bym napisał o roztwarzaniu

Ale czy roztwarzanie można bezpośrednio zaobserwować to nie wiem. Jeśli w roztworze są jakieś wskaźniki umożliwiające zaobserwowanie przebiegu reakcji chemicznej to napisałbym w obserwacjach o roztwarzaniu.


Wydzielać się będzie wodór, więc imho można to zaobserwować.
@japecznikow: Ponad wszelką wątpliwość roztwarzanie. Najprościej wyjaśnić to w ten sposób, że jeśli coś się rozpuszcza to po odparowaniu rozpuszczalnika dostajemy pierwotną substancję. Jeśli natomiast po odparowaniu rozpuszczalnika otrzymujemy coś innego niż wrzucaliśmy - jest to roztwarzanie.