Wpis z mikrobloga

Przedwieczni

Miał być biologiczny tydzień i jak można nie wspomnieć o grzybach. Grzyby są jednym z "najdziwniejszych" organizmów: są połączone siecią mikoryzową, co wieli ludzi obecnie nazywa biologicznym internetem. Trochę mniej prawdopodobne, ale niektórzy twierdzą, że grzyby mogły przybyć z kosmosu tzn. jako panspermia. Istnieją nawet ludzie, którzy są przekonani, że grzyby ocalą świat. Grzyby potrafią wiele rzeczy, ale teraz o czymś innym.

"Pochodzący sprzed 440 mln lat grzyb Tortotubus jest najstarszą znaną skamieniałością organizmu lądowego. Prawdopodobnie to on zapoczątkował gnicie i powstawanie gleby, co ułatwiło późniejszy rozwój i różnicowanie życia na lądzie.

Tortotubus miał "linowatą" budowę, spotykaną u niektórych współczesnych grzybów (odnogi różnego rzędu oplatają główny filament). Umożliwiała ona przechowywanie i transport składników odżywczych.

W okresie, w którym istniał [Tortotubus], życie było ograniczone niemal wyłącznie do oceanów. Na lądzie nie wyewoluowało nic bardziej skomplikowanego od prostych mcho- bądź porostopodobnych roślin. Nim jednak pojawiły się okrytonasienne lub drzewa, a także zależne od nich zwierzęta, musiał zostać zapoczątkowany proces tworzenia gleby - opowiada dr Martin Smith z Uniwersytetu w Cambridge.

Pracując na mikroskamieniałościach ze Szwecji i Szkocji, z których każda ma wielkość mniejszą od średnicy ludzkiego włosa, Brytyjczyk próbował odtworzyć rozwój 2 form zidentyfikowanych w latach 80. Kiedyś sądzono, że to fragmenty różnych organizmów, jednak odkrywszy fosylia z postaciami pośrednimi, Smith był w stanie wykazać, że to de facto ten sam organizm, uchwycony w różnych fazach wzrostu. Odtwarzając wzrost, autor publikacji z Botanical Journal of the Linnean Society zademonstrował, że mamy do czynienia z grzybnią.

Generalnie panuje zgoda co do tego, że kolonizacja lądu zaczęła się 450-500 mln lat temu w paleozoiku. Grzyby odegrały tu kluczową rolę, bo to one wprowadziły do tworzącej się gleby azot i tlen. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje, co rozkładał Tortotubus. Wg Smitha, na lądzie występowały wtedy prawdopodobnie bakterie i glony, ale organizmy te rzadko zachowują się w zapisie kopalnym.

Skamieniałość sugeruje, że tworzące owocniki grzyby mogły skolonizować ląd, nim pierwsze zwierzęta opuściły oceany. To zapełnia ważną lukę w ewolucji życia na lądzie."

Źródło
Kiedyś o mrówce z Marsa
Artykuł naukowy
Dokument

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #nauka #biologia #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
źródło: comment_8TBE60Xp1ccLQa3EET7t7NMbQc2r9WFR.jpg
  • 5
@MilowyLas: Ludzie zdenerwowali mnie narzekając na brutalne fotografie i brak szacunku dla ludzkich konstruktów, więc przez ten tydzień idziemy przez okrucieństwo i biologię. Pod tagiem #paleontologia są wpisy tego typu czasem. Ja nie jestem kształcony w tym kierunku, choć biologię bardzo lubię, (ale jestem wsiokiem sercem i duszą i grzebię w ziemi czasem), więc odsyłam do naukowych źródeł albo możesz coś o biologii od @dkm17 "Naukowy Bełkot"

Zawsze warto też
niektórzy twierdzą, że grzyby mogły przybyć z kosmosu tzn. jako panspermia


@myrmekochoria: no raczej nie... grzyby są bliższe zwierzętom niż roślinom (należą razem z nami do grupy Opisthoconta). Panspermia twierdzi, że życie przybyło z kosmosu (nie jakaś wybrana grupa ze środka drzewa rodowego życia, jaką są grzyby), ale dla większości (i dla mnie) to jedynie spychanie "odpowiedzialności" za początki życia z Ziemi na inne miejsce we Wszechświecie (a wcale nie odpowiada