Wpis z mikrobloga

Pierwszy Prezydent USA - George Washington
Ur. 22 lutego 1732 w Bridges Creek, Virginia, zm. 14 grudnia 1799 w Mount Vernon, Virginia
Okres urzędowania: 30 kwietnia 1789 - 4 marca 1797
Partia: bezpartyjny

1. Miał 188 cm wzrostu (ex aequo czwarty najwyższy prezydent w historii USA).
2. W 1976 roku nadano mu pośmiertnie stopień General of the Armies of the United States - najwyższy możliwy stopień wojskowy w USA, odpowiednik dzisiejszego generała 6-gwiazdkowego. Poza nim stopień ten otrzymał jedynie generał John Pershing.
3. W 1789 roku jego prezydencka pensja pochłaniała aż 2% budżetu państwa.
4. Prawdopodobnie był bezpłodny.
5. Nałogowo pisał listy - spod jego pióra wyszło ich ok. 18 000 - 20 000.
6. Był miłośnikiem psów.
7. Jest jedynym prezydentem USA, która w trakcie sprawowania urzędu dowodził żołnierzami na polu walki - działo się to we wrześniu 1794 roku, podczas tzw. Buntu Whiskey.
8. Był zakochany w żonie swojego przyjaciela, George'a Williama Farfaxa - Sally Fairfax. Zanim sam poślubił w 1759 roku Marthę Dandridge, napisał do Sally kilka listów, w tym słynny Votary to Love.
9. W końcowych latach swojej prezydentury był krytykowany przez prasę za monarchiczny styl rządzenia oraz deklarację neutralności USA w konfliktach międzynarodowych.
10. Był właścicielem destylarni whiskey.

***

Pod tagiem #prezydenciusa postaram się co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę. Nie wiem, na ile starczy mi zapału, ale postaram się publikować wpisy co kilka dni.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu (?)
Wariner - Pierwszy Prezydent USA - George Washington
Ur. 22 lutego 1732 w Bridges Cr...

źródło: comment_pDZZ6c2zdsDF3bcpaHa3dbmAjQYrg0M5.jpg

Pobierz
  • 13
@Wariner: Waszyngton już w wieku 22 lat zaczął tracić zęby. Specjalnie dla niego wyprodukowano sztuczną szczękę z kości słoniowej, złota, zębów ludzkich i zwierzęcych. Górną i dolną protezę połączono wygiętą sprężyną co powodowało częste wyskakiwanie szczęki z ust prezydenta. Kiedy tylko mógł, Waszyngton wyciągał szczękę z ust, także podczas oficjalnych posiedzeń. Przez to zdarzało mu się pluć na swoich rozmówców. Stąd także charakterystyczny wyraz twarzy na przedstawiających go portretach.
@Wariner: Kiedyś wrzucałem na wykop grafiki pokazujące pochodzenie G. Washingtona, B. Obamy, FDR, T. W. Wilsona od Mieszka I. Ponieważ potomkiem Mieszka był Edward I, król Anglii, to tym samym potomkami Mieszka była większość amerykańskich prezydentów wywodzących się przecież z angielskiej arystokracji. Może Cię to zainteresuje. Nie, nie jestem mitomanem.
http://www.wykop.pl/artykul/1454835/czy-mieszko-i-byl-przodkiem-baracka-obamy/
http://www.wykop.pl/artykul/1465841/mieszko-i-przodkiem-prezydentow-usa-2/