Wpis z mikrobloga

Hej, jak ogólnie wygląda sprawa z podatkiem? W tym roku kupiłem parę kryptowalut na bitbay za kwotę X. W między czasie sprzedawalem jak była górka i odkupywalem na dołku. W pewnym momencie też przelałem bitcoina na binance, żeby kupić iota. Za jakiś czas planuje sprzedać krypto, pewnie też przez bitbay na fiaty I przelać je na jakieś konto. Jak to udokumentować przed urzędem skarbowym? Wystarczą te przelewy zrobione na bitbay? Nie chce płacić podatku za kwotę X która wrzuciłem, tylko od zysku.

Inna sprawa. Muszę to robić w tym roku czy np w przyszłym roku mogę też odliczyć te przelewy z 2017? bo słyszałem wersję że to musi być w tym samym roku zrobione. #bitcoin #kryptowaluty #iota
  • 36
@Tommy__: przy wymianach jest bardzo nieciekawie - płacisz od całości transakcji.

Przykład:

Osoba A kupuje 1 Bitcoina za 10 000 zł. Osoba B kupuje 100 Litecoinów za 5 000 zł w cenie 50 zł za 1 LTC. Po jakimś czasie osoby A i B postanawiają wymienić się Bitcoin za Litecoiny. W tym momencie 1 Bitcoin jest wart 20 000 zł, a 1 Litecoin 200 zł. Osoba A przekazuje osobie B 1
@Tommy__: to nadal dokonałeś wymiany i jest to obciążane podatkiem. Jak wymieniasz się barterowo, tak jak wymieniasz się z waluty na walutę, to tez nie wpływa Ci nic na konto, a mimo to podatek płacisz.
via Android
  • 0
@Rabusek Natomiast w przypadku zamiany jednego rodzaju Kryptowaluty na inny rodzaj Kryptowaluty, należy wskazać, że rzeczywistą wartość Kryptowaluty można wycenić dopiero w momencie jej sprzedaży w zamian za walutę tradycyjną bądź dokonania zapłaty nią za towar bądź usługę. Tym samym, momentem powstania przychodów w związku z zamianą jednego rodzaju Kryptowaluty na inny, jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż – przewalutowanie na walutę tradycyjną, kiedy to Wnioskodawca otrzymuje określone wartości pieniężne.

Za
a co jak wymieniłem na fiaty ale w obrębie giełdy i nie wpłaciłem tego na prywatne konto?


@Tommy__: podatek jest od czynnosci wymiany a nie od wyplaty, wiec tez placisz
@Tommy__: a mam pytanko, jeśli np kupiłem za 180zł LTC i wymieniłem to prawie od razu na BTC a potem na IOTA to mam rozliczyć z tego jakiś zysk jak np kurs się lekko zmienił zanim środki doszły lub je wymieniłem na inną walutę? Miałem nadzieję, że robię to gdy zamieniam to sobie na PLN i wypłacam na konto.
@Skrrt2115: ale co ma bitbay do skarbówki xD najprościej pójść po interpretacje, albo robić urząd w #!$%@?. Nie liczy się co Ci powie właściciel giełdy a instytucja która od Ciebie ściąga podatki.
Bierzcie pod uwagę ze od nowego roku każda firma będzie miała każda transakcje wysyłana do urzędu skarbowego, wiec każdy przelew na konto będzie odnotowany w US.